Written by 17:16 Porady

Jak zdrowo pracować w ciąży?

Praca w czasie ciąży postrzegana jest bardzo różnie, w zależności od wielu kwestii. Niektórzy uważają, że jak kobieta spodziewa się dziecka, to powinna iść od razu na zwolnienie inni, że ciąża to nie choroba i warto pracować najdłużej , jak się da. Jak podejść do tematu zdroworozsądkowo?

Czy powinno się pracować w ciąży?

Zdania na ten temat są podzielone, ale wiele będzie zależało od rodzaju wykonywanej pracy oraz indywidualnego samopoczucia. Ciąża nie jest chorobą, co jednak nie oznacza, że każda kobieta przechodzi ją bezproblemowo. Mdłości, bóle czy zmęczenie to tylko kilka łagodniejszych przykładów, które mogą sprawić, że praca stanie się trudniejsza, czy wręcz niemożliwa. Zdarza się też, że niektóre kobiety wymagają szczególnego podejścia, np. gdy ciąża jest zagrożona. Wówczas może być zarządzony zakaz pracy i ogólnie wykonywania jakichkolwiek obciążających czynności. Znajdzie się też grupa kobiet, które przez cały ten czas będą czuć się dobrze, a wykonywanie pracy, niemalże do dnia porodu nie stanowi dla nich problemu.

Jak pracować w czasie ciąży?

Niezależnie od tego, jak przechodzi się ciążę, ważne jest, aby zacząć bardziej o siebie dbać, zwłaszcza w momencie, gdy kontynuujemy pracę i dalej wykonujemy swoje obowiązki zawodowe. Trzeba podejść do tematu rozważnie i przestawić swoje priorytety, ponieważ to my same jesteśmy teraz najważniejsze. My, nasze zdrowie oraz zdrowie naszego dziecka. Jak dbać o siebie w ciąży podpowiada MaMi.pl, wyjaśniając, jakie kroki powinno się podjąć, by ten czas oczekiwania był dla nas jak najprzyjemniejszy. Zdrowa dieta, zadbanie o swoje samopoczucie i aktywność są tu więc istotne, a wykonywanie pracy także się do tego zalicza.

Zdrowa praca w ciąży – na co można sobie pozwolić?

Wiele będzie zależało od rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli jest to zawód związany z siedzeniem przy biurku, sprawa jest prostsza, ponieważ aż tak bardzo się nie obciążamy. Obecnie nie ma już przepisu, który określa, że kobieta w ciąży może pracować tylko 4 h przy komputerze i może być to pełen wymiar, trzeba jednak pamiętać o robieniu sobie przerw. Jednorazowo nie należy siedzieć przed ekranem dłużej niż 50 minut i po tym robić sobie 10 minut przerwy.

Dodatkowo kobietom w ciąży nie zaleca się wykonywania prac fizycznych, zwłaszcza w trudnych i szkodliwych warunkach, także w nocy. Nie mogą brać nadgodzin, ani zajmować się pracami z wymuszonym rytmem (np. taśma produkcyjna). Poza tym ciężarna może wziąć zwolnienie lekarskie w czasie pracy, gdy musi udać się na obowiązkowe badania. Zdecydowanie nie powinno się też jeździć w delegacje.

Ciąża a praca – kiedy iść na zwolnienie?

Wiele kobiet idzie na zwolnienie lekarskie już w momencie, gdy dowiaduje się, że są w ciąży, nie jest to jednak normą i wiele będzie zależało od indywidualnej sytuacji. Warto więc przyjrzeć się temu, jaką się pracę wykonuje, czy nie jest ona zbyt uciążliwa, a także zbyt stresująca. Warto posłuchać otoczenia, a także w szczególności lekarza, który oceni, czy nasz stan zezwala na pracę, czy nie. Prawo nie określa, jak długo trzeba pracować, by móc przejść na zwolnienie, może więc to nastąpić zarówno w trzecim, jak i ósmym miesiącu. Trzeba podejść do tego zdroworozsądkowo i ocenić swoje możliwości. Zarówno wczesne zrezygnowanie z pracy, jak i ciągnięcie jej na siłę, może nie być dobrym wyborem, a najważniejsze w tym wszystkim jest nasze zdrowie.

(Visited 4 times, 1 visits today)
Close