Do ortodonty można udać się w każdym wieku. Jaki aparat ortodontyczny sprawdzi się dla osoby dorosłej? Sprawdź!
Czym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja jest dziedziną, która skupia się na leczeniu wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych. Chociaż często kojarzona jest z leczeniem dzieci i młodzieży, również dostępna jest dla osób dorosłych.
Specjalista w dziedzinie ortodoncji, czyli lekarz ortodonta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zębów o nieprawidłowych pozycjach. Do tego celu stosowane są aparaty ortodontyczne, które stopniowo zmieniają położenie zębów, aby wprowadzić je na prawidłowe pozycje.
Kiedy konieczne jest leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne jest wskazane u każdej osoby, u której doszło do nieprawidłowego zgryzu, na przykład jak przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy. Ortodonta leczy także zęby, które są nieprawidłowo położone w łukach zębowych, na przykład są przekrzywione, tworzą zbyt szerokie szpary, są stłoczone.
Brak leczenia ortodontycznego może mieć poważne skutki, ponieważ zwiększa ryzyko dolegliwości jak:
- próchnica
- nadwrażliwość zębów
- paradontoza
Obecnie z leczenia ortodontycznego może skorzystać każda osoba – niezależnie od wieku. Często można spotkać się z przeświadczeniem, że zęby u osób starszych nie nadają się już do przesuwania, jednak jest to mit. Właśnie dlatego wizyta u ortodonty jest dostępna dla każdego, to chciałby zadbać nie tylko o swój wygląd, lecz też zdrowie.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne, które używane są w leczeniu ortodontycznym, dostępne są obecnie w wielu wariantach.
Podział aparatów ortodontycznych:
- aparaty stałe – na stałe mocowane do zębów
- aparaty ruchome – wyjmowane z jamy ustnej
Do tych kategorii zaliczane są konkretne rodzaje aparatów. Jaki aparat ortodontyczny sprawdzi się dla osoby dorosłej?
Aparaty ortodontyczne stałe
Aparaty stałe można podzielić pod kątem ich konstrukcji na ligaturowe, czyli z ligaturami – gumkami oraz bezligaturowe, czyli z zamkami z zatrzaskami. Obie konstrukcje są stosowane obecnie, chociaż zamki bezligaturowe uznawane są za lepsze ze względu na swoje szybsze i skuteczniejsze działanie.
Pod kątem materiałów aparaty stałe dzielone są na:
- aparaty metalowe – zamki wykonane są z metalu
- aparaty porcelanowe – zamki mają kolor mlecznobiały
- aparaty kryształowe – zamki są przezroczyste
Osoby dorosłe najczęściej decydują się na aparaty mniej rzucające się w oczy, czyli porcelanowe i kryształowe. Takie aparaty oferuje między innymi Klinika Stomatologiczna Studio SE+ specjalizująca się w leczeniu ortodontycznym.
Aparaty ortodontyczne ruchome
Ruchome aparaty ortodontyczne to także kilka modeli. Wśród nich znajdują się aparaty w formie płytki z drucikami oraz aparaty nakładkowe, w tym popularny aparat Invisalign.
Osoby dorosłe najczęściej decydują się na aparat Invisalign, którego nakładki są przezroczyste, dlatego nie są widoczne na zębach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda wada może być wyleczona za pomocą aparatów nakładkowych. Gdy jest ona poważniejsza, wtedy ortodonta zaleci zastosowanie aparatu stałego.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Czas leczenia ortodontycznego zależny jest od szeregu czynników, w tym od wybranego typu aparatu, systematyczności jego noszenia, gdy jest to aparat ruchomy, a także od rodzaju wady oraz indywidualnej reakcji na leczenie.
Mniejsze wady polegające na wyprostowaniu zębów o nieprawidłowej pozycji leczone są nawet w ciągu 1 roku, natomiast większe wady zgryzu będą wymagały już leczenia trwającego około 2-2,5 roku.