Written by 09:41 Choroby

Co może oznaczać ból gardła

Z bólem gardła spotkał się praktycznie każdy z nas. To nieprzyjemne uczucie dyskomfortu wiąże się najczęściej ze stanem zapalnym. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są choroby zakaźne i niezakaźne. Zdecydowanie największa ilość przypadków bólu gardła ma związek z chorobami zakaźnymi.

Choroby zakaźne powodujące uczucie bólu

Najczęściej mówi się lub słyszy o zapaleniu gardła. Wywołać je mogą zarówno bakterie jak i wirusy. Zapalenie gardła jest chorobą powszechną. Odpowiednio leczone nie powinno dawać powikłań. Chorobą, która wiąże się z dużym bólem w obrębie gardła jest zapalenie migdałków. Tutaj również odpowiedzialne za zmiany chorobowe są bakterie i wirus. Na zainfekowanych migdałkach pojawia się najczęściej wysięk. Zapaleniu mogą towarzyszyć naloty ropne a same migdałki ulegają znacznemu powiększeniu. Nieleczone migdałki mogą być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego mając podejrzenie tej jednostki chorobowej należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci antybiotykoterapię.

Rzadkim przypadkiem choroby występujący najczęściej dzieci jest zapalenie nagłośni. Do chorób rzadkich możemy również zaliczyć ropień pozagardłowy. W jego przypadku objawy mogą być mylące i wskazywać na zapalenie gardła lub zapalenie migdałków. Błędna diagnoza może wiązać się z dużą ilością powikłań a w ciężkich przypadkach skutkować śmiercią chorego. Niektórzy pacjenci mogą cierpieć na ropowicę dna jamy ustnej. Zdarza się ona stosunkowo rzadko i wiąże ze zmianami okołowierzchołkowymi dolnych zębów trzonowych. Natomiast częstym powikłaniem nieleczonych migdałków oraz innych stanów zapalnych gardła jest ropień okołomigdałkowy. W szczególnych przypadkach wymaga on nacięcia przez specjalistę i drenażu ropy. Jednak najczęściej wystarcza leczenie zachowawcze w postaci antybiotyków. Ból gardła może również świadczyć o błonicy lub grzybiczym w zapaleniu przełyku.

Ból bez związku z zakażeniem

Oczywiście ból gardła może wiązać się z urazem lub oparzeniem w tym również oparzeniem chemicznym. Dolegliwości bólowe może również dawać choroba nowotworowa lub zapalenie gruczołu tarczowego. Większość chorób zakaźny można leczyć w warunkach domowych przyjmując antybiotyki doustne lub leki zwiększające odporność. Jeżeli jednak nie widzimy poprawy w ciągu kilku dni, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza lub do szpitalnej izby przyjęć. Choroby gardła mogą okazać się szczególnie niebezpieczne u małych dzieci. W ich przypadku zebranie wywiadu może być trudne, tak samo jak obejrzenie gardła w trakcie badania. Dlatego warto jest prowadzić obserwacje dzieci pod kątem pojawiania się większej bolesności oraz zmian w położeniu głowy i ruchomości szczęki.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close