Written by 16:59 Choroby

Co musi wiedzieć cukrzyk o swojej chorobie: cukrzycy?

Cukrzyca to dość popularna choroba, na którą cierpią osoby w wieku młodym, a także starszym. Wpływ na jej wystąpienie ma wiele czynników, ponadto rozróżniamy dwa rodzaje cukrzycy. O czym musi wiedzieć osoba chorująca na cukrzycę?

Co to jest cukrzyca? Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która skutkuje trwałym podwyższeniem glukozy we krwi. Ta niezdolność może wynikać z różnych mechanizmów. Rozróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2. W pierwszym przypadku to upośledzenie trzustki wpływa na niezdolność do wytwarzania insuliny, w drugim natomiast choroba wynika z insulinoodporności tkanek.

Jak zbadano, cukrzyca typu 1 dotknąć może niemal każdego i często chorują na nią osoby młode, w tym dzieci. Jest ona spowodowana utratą wysepek trzustkowych, a co za tym idzie w organizmie  chorego powstają przeciwciała skierowane przeciwko tym fragmentom trzustki, która produkuje insulinę. Stąd brakuje w organizmie substancji, która odpowiedzialna jest za wyrównanie nadmiaru glukozy we krwi. Leczenie polega na odpowiedniej diecie a także podawaniu choremu insuliny.

Natomiast cukrzyca typu 2 jest zazwyczaj związana z trybem życia osoby, która zachoruje i najczęściej pojawia się w wieku podeszłym. Najczęstszą jej przyczyną jest otyłość oraz niska aktywność fizyczna. W przypadku tej formy cukrzycy, w pierwszej kolejności zaleca się chorym zmianę stylu życia, a co za tym idzie, odpowiednią dietę. O tym, czego nie może jeść chory na cukrzycę dowiesz się na zdrowakrowa.pl.

Dieta dla cukrzyka

Jeśli masz cukrzycę, jedną z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić, jest zadbanie o zmianę trybu życia. Bardzo ważne będą ćwiczenia, a także odpowiednia, regularna dieta. Według zaleceń, osoba chora na cukrzycę powinna jeść od  4 do 6 posiłków dziennie spożywanych o stałych porach. Stałość jest tutaj podstawą – należy utrzymać stabilną ilość węglowodanów i kalorii w poszczególnych posiłkach w ciągu dnia. Ważne jest także obniżenie wartości energetycznej diety spożywanej przez cukrzyka.

Dieta cukrzyków powinna w efekcie doprowadzić do spadku masy ciała. Osoby te powinny spożywać posiłki o niskim indeksie glikemicznym, a także bogate w błonnik pokarmowy oraz węglowodany złożone.

Jakie leki dla cukrzyka są obowiązkowe?

Leki podawane osobom chorym na cukrzycę zależą od tego, jakiego typu jest to cukrzyca. W cukrzycy typu 1 leki są obowiązkowe i jest to w pierwszej kolejności insulina. Dawka insuliny ustalana jest indywidualnie do pacjenta z uwzględnieniem jego diety i masy ciała. Na ten moment istnieją na rynku preparaty insulinowe o długim czasie wchłaniania, co oznacza, że cukrzyk nie będzie musiał pamiętać o częstym przyjmowaniu dawek insuliny. Rodzaj preparatu insulinowego ustala jednak lekarz. W przypadku cukrzycy typu 1 najważniejsze jest, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków, a także ćwiczeniach i diecie.

Osoby z cukrzycą typu 2 powinny natomiast w pierwszej kolejności zadbać o zdrową dietę i regularne posiłki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nieregularność w diecie może być przyczyną wstrząsu hiperglikemicznego. Przy zaawansowanej cukrzycy typu 2 zaleca się także przyjmowanie leków.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Close