Written by 07:01 Porady

Dlaczego marihuana powinna być zalegalizowana? 8 kluczowych powodów

Legalizacja marihuany to burzliwy temat, który wywołuje wiele dyskusji. Niestety, często towarzyszą im emocje, które przykrywają logiczne argumenty. Tymczasem powodów do legalizacji jest wiele. W tym artykule wymieniliśmy 8 najważniejszych.

1. Mogłaby pomóc wielu ludziom

Od bólów głowy, przez leczenie nowotworowe, po suplementację – medyczne właściwości marihuany są jednym z głównych powodów, dlaczego wielu ludzi chce jej legalizacji. Dostępna powszechnie mogłaby zastąpić inne, nienaturalne środki i ułatwić codzienność niejednej osoby.

2. Mniejsze koszty sądowe

W Polsce każdy przypadek posiadania marihuany trafia do sądu. Ilość nie ma znaczenia, chociaż zwykle jest znikoma. Wiele spraw kończy się już na umorzeniu. Tego wszystkiego można by uniknąć i to wraz z kosztami sądowymi. Te są bowiem duże. W 2012 r. sprawy dotyczące posiadania marihuany kosztowały nas 50 mln zł.

3. Większy dochód

Legalizacja wymagałaby stworzenia nowych miejsc pracy. Napędziłaby gospodarkę i bezpośrednio przełożyłaby się na większy dochód. Środki te mogłoby zostać wykorzystane do opłacenia programów rządowych.

4. Rozwój kosmetyki

Dzięki legalizacji branża kosmetyczna mogłaby otworzyć się na całą gamę nowych produktów, nie tylko tych bogatych w CBD. Stworzyłoby to szansę dla mniejszych, niszowych przedsiębiorstw kosmetycznych.

5. Mniejsze ryzyko

Liczba osób zażywających marihuanę stale rośnie, a niestety większość kupuje ją z nielegalnych i niesprawdzonych źródeł. Wiąże się to z dużym ryzykiem, bo taki produkt nie podlega żadnym restrykcjom. Nierzadko pod postacią marihuany sprzedawane są bardzo szkodliwe środki odurzające.

6. Bezpieczniejsze wyjazdy

Podróże między krajami bywają ryzykowne, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas przebywamy w takim, w którym marihuana jest legalna. Podczas wyjazdów trzeba mieć się na baczności i zawsze sprawdzać, czy aby na pewno nie zaszkodzimy sobie, przekraczając granicę z gramem w torbie.

7. Mniej szkodliwa od innych używek

Alkohol jest dużym problemem. Silnie uzależnia, zwiększa agresję, łatwo się nim zatruć. Marihuana to alternatywa dla osób, które chcą się w sposób bezpieczny rozluźnić i nie akceptują tego, jak człowiek zachowuje się po alkoholu.

8. Mniej aresztów

Być może w Polsce problem ten nie jest jeszcze aż tak odczuwalny, ale niewątpliwie istnieje szansa na to, że będzie. Chodzi o przepełnienie aresztów i więzień. Wiele osób niepotrzebnie spędza tam noce tylko z powodu posiadania marihuany do celów rekreacyjnych czy zdrowotnych. Tymczasem może brakować miejsca do zatrzymania naprawdę groźnych przestępców.

Legalizacja a prawo

Niestety, legalizacja marihuany jest dużo trudniejsza i prawdopodobnie będzie trwać jeszcze wiele lat. Dlaczego? Ciekawy artykuł na temat lagalizacji marihuany a prawa przygotował Holenderski Skun. Pisze tam m.in. o tym, co wpływa na interpretację przepisów prawnych oraz dlaczego legalizacja nie wszędzie się udała (np. w Czechach). Racjonalna wymiana argumentów to dopiero początek drogi.

(Visited 544 times, 1 visits today)
Close