Written by 21:15 Porady

Implanty zębowe – szansa na powrót do życia towarzyskiego. Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Braki w uzębieniu mogą spowodować, że tracimy pewność siebie, a tym samym możemy coraz częściej rezygnować ze spotkań towarzyskich. Na szczęście nowoczesne implanty zębowe sprawiają, że możemy uzupełnić jakiekolwiek luki w uzębieniu. Protezy zamontowane na implantach idealnie imitują nasze prawdziwe zęby, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i funkcjonalność. 

Jak wygląda implant zęba?

Implant to inaczej sztuczny zamiennik korzenia zęba. Najczęściej jest stworzony z tytanu i ma kształt walca. Ma porowatą, gwintowaną powierzchnię. Implant ma na celu połączyć się z kością i przenieść na nią siłę żucia. Implanty można inaczej nazwać śrubami, na które nakłada się protezy, mosty i korony. Sam zabieg polega na wprowadzeniu implantu przez błonę śluzową do kości. Implant musi być dobrze ustabilizowany. Implant zamyka się śrubą zamykającą lub gojącą. Następnie nakłada się szwy, które zdejmuje się po 7-10 dniach. Integracja implantu z kością trwa od 4 do 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie wstawia się stałą protezę. 

Koszt implantu zęba

Na koszt implantu zęba składa się wiele czynników. Po pierwsze istnieją różne rodzaje implantów: oprócz wspomnianych już implantów tytanowych wyróżniamy też te cyrkonowe, porcelanowe, metalowe. Cena samego implantu na przykład w gabinecie Dental Fraternity może się wahać od 2500 do 3700 złotych. Do tej ceny trzeba jednak doliczyć jeszcze inne wydatki. Przed założeniem implantu dentysta przeprowadza konsultację, zbiera wywiad i wykonuje zdjęcia RTG. Samo założenie implantów również wymaga kilku wizyt. Najpierw zakłada się sam implant, potem po kilku dniach przeprowadza się wizytę kontrolną i ściąga szwy. Dodatkowo trzeba też doliczyć koszt samej protezy. Wszystko to składa się na końcową kwotę. Całkowity koszt może wynieść 5-6 tysięcy złotych.

Implanty całej szczęki – cena

W przypadku całkowitego bezzębia stosuje się metodę All-on-4. Pozwala ona na zrekonstruowanie utraconego uzębienia w łuku zębowym. W miejsce utraconych korzeni wszczepia się 4 implanty (czasami 6). Co najważniejsze, implanty niemal natychmiast mogą zostać obciążone tymczasową protezą obudową protetyczną. Kiedy implanty już się zagoją, można ostatecznie przytwierdzić stałą rekonstrukcję protetyczną. 

Jest to metoda, która pozwala na szybkie cieszenie się pełnym uśmiechem. Koszt takiego zabiegu zaczyna się od 30 tysięcy złotych. Jest to jednak szansa na powrót do życia towarzyskiego i cieszenie się uzębieniem, które do złudzenia przypomina prawdziwe zęby. 

Czy wszyscy kwalifikują się do implantów?

Na implanty decydują się osoby, którym z różnych powodów brakuje jednego, kilku albo wszystkich zębów. Często decyzja o implantach jest też spowodowana względami estetycznymi. Przed wszczepieniem implantów należy wyleczyć wszystkie zęby. Nie mogą mieć one ubytków ani próchnicy. Również dziąsła muszą być zdrowe. 

Wszczepienie implantu nie jest wskazane w przypadku:

  • osób palących;
  • kobiet w ciąży;
  • osób cierpiących na osteoporozę i bruksizm;
  • osób niedbających o higienę jamy ustnej;
  • osób z chorobami takimi jak padaczka, nowotwory, AIDS, zaburzenie krzepnięcia krwi.

U powyższych grup dziąsła i kości mogą być zbyt słabe, żeby implant posłużył im przez lata. Najnowsze implanty zębowe powinny wytrzymać minimum 10 lat. Dotyczy to osób, które odpowiednio o nie dbają. Jest to też jednak zależne od materiału, z którego zostały wykonane implanty i protezy. Implanty to jednak na pewno najtrwalsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close