Written by 19:14 Specjaliści

Jak dobrze wybrać rękawice robocze, odzież ochronną do pracy?

Rękawice robocze to dla wielu fachowców, robotników budowlanych i rzemieślników podstawowy środek ochrony osobistej. Wybór zarówno rękawic, jak i innych elementów odzieży BHP nie jest prosty i musi być dobrze przemyślany, a przede wszystkim dopasowany do zagrożeń, jakie występują na danym stanowisku pracy. Czym kierować się wybierając specjalistyczną odzież do pracy? Jakie udogodnienia oferują nam producenci ubrań BHP?

Odzież ochronna do pracy – co warto wiedzieć?

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest wyposażenie pracowników w odzież roboczą. Na samym początku warto zaznaczyć, że istnieje różnica pomiędzy odzieżą ochronną a odzieżą roboczą.

 Pierwsza z nich stanowi zabezpieczenie przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy, takimi jak czynniki chemiczne, biologiczne, czy zagrożenia mechaniczne. Do odzieży ochronnej zalicza się także akcesoria, które chronią przed powstaniem różnego typu urazów, czyli hełmy, okulary, maski przeciwpyłowe oraz przyłbice, również rękawice robocze to ważny środek ochrony osobistej w pracy.

Odzież robocza ma nie tylko chronić zdrowie pracownika, ale również zabezpieczać przed zniszczeniem jego prywatne ubrania.

Jak wybrać rękawice robocze?

Aby wybrać odpowiednie rękawice robocze, należy wziąć pod uwagę podział ze względu na klasy bezpieczeństwa oraz klasyfikację dotyczącą zastosowania. Do I klasy bezpieczeństwa zaliczamy rękawice, które zapewniają podstawową ochronę, czyli np. rękawice domowe, ochronne, niespełniające wysokich wymagań. Ich rolą jest ochrona przed skaleczeniami, otarciami naskórka lub działaniem delikatnych środków chemicznych. II klasa to rękawice, które wykorzystywane są najczęściej w przemyśle. Zapewniają one umiarkowaną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. III klasa oznacza pełną ochronę, którą należy stosować w przypadku takich zagrożeń, jak wysokie napięcie, niebezpieczne środki chemiczne, kontakt z ostrymi narzędziami, a także skrajnie wysokie lub niskie temperatury.

Jeśli chodzi o podział dotyczący zastosowania, to zazwyczaj wyróżnia się:

– rękawice antywibracyjne,

– rękawice antyprzepięciowe,

– rękawice termoodporne,

– rękawice spawalnicze,

– rękawice skórzane.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, przy wyborze rękawic jest ich wielkość. Rękawice robocze występują w różnych rozmiarach, a właściwe dopasowanie ma ogromne znaczenie.

Jak wybrać odzież ochronną do pracy?

W poprzednim akapicie skupiliśmy się na rękawicach roboczych, szczegółowo opisując zasady ich doboru. Jeśli chodzi o pozostałe elementy odzieży roboczej, to powinniśmy stosować podobne kryteria doboru, a więc brać pod uwagę zarówno zastosowanie, jak i klasy bezpieczeństwa oraz rozmiar. Odzież robocza musi być również dopasowana do warunków, w jakich pracujemy, a dokładniej do tego, czy wykonujemy swoje obowiązki wewnątrz pomieszczeń, czy na świeżym powietrzu. Warto wziąć pod uwagę również komfort pracowników. Bez wątpienia ich praca będzie bardziej wydajna, jeśli będą ją wykonywać w wygodnych i funkcjonalnych ubraniach.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Close