Written by 09:20 Porady

Jakie maseczki na koronawirusa? Maseczki bawełniane, chirurgiczne, hybrydowe…

Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze i na razie nie wygląda, by miało się coś w tym wypadku zmienić. To trudny czas dla nas wszystkich, a jednym z podstawowych wytycznych, które dotyczą każdego, jest obowiązek noszenia maseczek zakrywających nos i usta. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Które z nich najlepiej będą chronić?

Jakie maseczki nosić, żeby chronić się przed koronawirusem?

Od początku pandemii ciągle mówi się o tym, jak ważne jest to, by każdy z nas nosił maskę na twarzy, zasłaniającą usta i nos. Ma to nie tylko chronić nas przed narażeniem na ataki wirusa, ale i być osłoną dla innych, gdybyśmy my sami je przenosili, w końcu nie każdy chory ma typowe objawy zarażenia. Często poruszanym tematem przy tej okazji, jest także ten związany z rodzajem noszonych osłon. Wielokrotnie stanowisko specjalistów zmieniało się, choć niewątpliwie na szczycie listy maseczek, które chronią najlepiej, znajdują się maski medyczne N95, następnie maski bawełniane, chirurgiczne i hybrydowe. Rzecz jasna takie produkty wykonuje się też często z innych materiałów, ale według wielu eksperymentów nie chronią one już tak dobrze.

Jak chronią maski wykonane z bawełny?

Na temat maseczek bawełnianych mówiło się i pisało wiele, a stanowisko ekspertów zmieniało się przy tym kilkukrotnie. Obecnie wychodzi się z założenia, że tego typu materiał jest zdecydowanie zalecany do codziennego użytku, a poziom skuteczności przy filtrowaniu kropel i aerozolu utrzymuje się na poziomie średnio ponad 90%. Dodatkowo rynek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dzięki czemu maseczki bawełniane mogą być również ozdobą (np. koronkowe maseczki). Nie tracą one przy tym na skuteczności, a pozwalają, by podkreślić swoją indywidualność. Oczywiście bardzo istotny będzie rodzaj bawełny – powinien być on jak najwyższej jakości.

Maseczki medyczne N95 a ich skuteczność

Zdecydowanie na szczycie produktów rekomendowanych przez WHO znajdują się maseczki N95, których poziom filtracji wynosi niecałe 100%. Jest ona wykonana ze specjalnego gęstego splotu materiału i dodatkowo zaopatrzona także z filtr z zaworem. Posiada aż pięć warstw filtrujących i często dodatkowo wykorzystuje się specjalne włókna np. węgla aktywnego. Jest to jednocześnie droższa alternatywa względem maseczek bawełnianych, ich użytkowanie wiąże się jednak z wyższym poziomem bezpieczeństwa.

Jak działają maseczki chirurgiczne?

Skromniejszą wersją masek medycznych, są maski chirurgiczne, które obecnie stanowią jeden z powszechniejszych produktów dostępnych na rynku. Ich efektywność filtracyjna jest jednak mniejsza od maseczek N95, ale większa od maseczek bawełnianych. Jednocześnie dużą zaletą jest także cena – pojedyncza maseczka chirurgiczna jest stosunkowo tania, choć należy wziąć pod uwagę fakt, iż ten rodzaj osłony twarzy jest także jednorazowy. Po każdym użyciu należy wymienić maseczkę na nową.

Czym są maseczki hybrydowe?

Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się produkt o bardzo wysokiej skuteczności, porównywalnej do maseczek chirurgicznych i medycznych. Jednocześnie, można go wykonać samodzielnie, także w domu oraz, co istotne – jest wielokrotnego użytku. Maseczki hybrydowe składają się z dwóch warstw bawełny o dużej gęstości splotu i łączą się dodatkowo także innym materiałem, jak jedwab, flanela czy szyfon. W ten sposób są one w stanie przefiltrować ponad 90% cząsteczek powietrza, choć słabiej radzą sobie z aerozolami.

Inne typy osłon, na przykład maseczki wykonane z innych materiałów czy wykorzystywanie do tego celu szali i chust, nie daje już takie ochrony. W ostateczności zawsze lepsza taka maska niż żadna jednak zdecydowanie lepiej będzie sięgać po produkty wyższej jakości — dla zdrowia własnego i innych.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close