Written by 21:02 Specjaliści

Lekkie i niezniszczalne kątnice NSK

Kątnice NSK

Kątnice NSK to sprzęt, który znajduje się w wielu gabinetach stomatologicznych. Jeżeli nie wiesz, do czego służą, to znak, że czas nadrobić swoją wiedzę na temat nowoczesnych urządzeń dentystycznych. Znajomość ich specyfiki i sposobu działania pomoże Ci lepiej zrozumieć przebieg wielu zabiegów.

Do czego służą kątnice stomatologiczne?

W stomatologii wykorzystuje się dwa rodzaje wiertarek – szybkoobrotowe i wolnoobrotowe. Do tych pierwszych zalicza się turbiny, do drugich z kolei – kątnice i prostnice. Zakres pracy turbin wynosi od 200 000 do 450 000 obrotów na minutę. Za ich pomocą otwiera się ubytki czy przygotowuje zęby pod wkłady korzeniowo-koronowe.

Prostnice wykorzystuje się w ortodoncji i protetyce, osiągają prędkość od 500 do 25 000 obrotów na minutę. Nas z kolei interesują w tym artykule kątnice. Znajdują one zastosowanie w usuwaniu zębiny próchnicowej i wygładzaniu brzegów szkliwa. Pracują z prędkością od 500 do 200 000 obrotów na minutę.

Rodzaje kątnic

Ze względu na sposób montażu wiertła kątnice stomatologiczne możemy podzielić na typ „push button” i na zatrzask. Natomiast ze względu na przeznaczenie i prędkość obrotów wyróżniamy kątnice zwalniające, zwykłe i przyspieszające. Oznacza się je różnymi kolorami. Zwalniające posiadają pasek zielony i używane są do polerowania wypełnień, w chirurgii i zabiegach endodoncji.

Czerwony kolor oznacza, że możliwe jest przyspieszenie pracy, niebieski z kolei to tryb zwykły. Kątnice przyspieszające są coraz popularniejsze w gabinetach, ponieważ mają dużą siłę i umożliwiają pracę bokiem wiertła. Przy ich zakupie należy jednak zwrócić szczególną uwagę na system chłodzenia. Kątnice oznakowane niebieskim paskiem należą do standardowego wyposażenia każdego gabinetu.

Z czego zbudowane są kątnice?

Kątnice to urządzenia, których budowa nie jest bardzo skomplikowana. Składają się z obudowy, główki do osadzania wiertła, części przenoszącej napęd i przewodów doprowadzających wodę i prąd. Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na ergonomiczny kształt narzędzia. Podnosi on komfort pracy stomatologa i jego precyzję. Zaletą wielu nowoczesnych modeli jest możliwość rozebrania ich na części. Umożliwia to jeszcze dokładniejsze czyszczenie i sterylizację.

Czym wyróżniają się kątnice NSK?

Kątnice NSK to narzędzia wyróżniające się precyzją i wydajnością. Cechuje je też wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, które sprawiają, że kątnice są trwałe i niezawodne. Co więcej, NSK produkuje końcówki z korpusami wykonanymi z tytanu, które są praktycznie nie do zdarcia, a na dodatek lżejsze od kątnic wykonanych ze stali nierdzewnej.

Jeżeli zajmujesz się stomatologią lub zaopatrujesz gabinet w narzędzia, koniecznie zapoznaj się z ofertą NSK. Jest ona bogata między innymi w różnorodne kątnice i prostownice. Prezentują one najwyższy poziom, a wykorzystane w nich rozwiązania sprawią, że standard gabinetu się podniesie. Różnicę odczują nie tylko pacjenci, ale też dentysta korzystający ze sprzętu. 

Kątnice NSK dostępne są na przykład w wersji z systemem czystej główki czy ze światłowodem ze szkła komórkowego. Udogodnienia te doceniło już wielu stomatologów, którzy rozumieją, że tylko połączenie umiejętności specjalisty z odpowiednim sprzętem, pozwala na najlepsze przeprowadzenie zabiegu.

Stres w gabinecie stomatologicznym

Lęk, który wielu pacjentów odczuwa przed i w trakcie wizyty u dentysty jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Jeżeli należysz do osób, którym gabinet kojarzy się wyłącznie z przerażeniem i bólem, może pomóc Ci poszerzenie wiedzy na temat tego, co dzieje się podczas konkretnych zabiegów. Jak wiadomo, boimy się rzeczy, których nie znamy. Oswój się ze stomatologią, a może przekonasz się, jaką jest fascynującą gałęzią medycyny.

Jeżeli z kolei jesteś stomatologiem, to postaraj się odpowiednią postawą pomóc pacjentowi pokonać lęk. Twoje pozytywne nastawienie, uśmiech i życzliwość mogą w znacznym stopniu poprawić samopoczucie osoby znajdującej się na fotelu. Dzięki temu zabieg będzie mniej stresujący.

(Visited 50 times, 1 visits today)
Close