Siedzący tryb życia jest powodem wielu chorób, również problemów ze stawami. Na ból stawów skarżą się coraz młodsi. Co zrobić, aby właściwie zadbać o stawy i ustrzec się wielu przykrych dolegliwości? Rozwiązaniem mogą być naturalne suplementy na stawy, ale nie tylko.
Regularna praca przed ekranem komputera, stres, nieodpowiednio zbilansowana dieta, brak ruchu to tylko niektóre przyczyny problemów ze stawami. Wystarczy odpowiednia profilaktyka i właściwa reakcja na pierwsze sygnały organizmu objawiające się najczęściej stanem bólowym, aby skutecznie zminimalizować, a nawet całkowicie zneutralizować przykre dolegliwości. Czasami mała zmiana codziennych nawyków może znacząco wpłynąć na poprawę funkcjonowania układu kostno-stawowego. Zobaczcie, co na stawy, a właściwie dla waszych stawów jest najlepsze!
Co na stawy? Przerwa w pracy
Praca siedząca ma negatywny wpływ na kondycję kości, mięśni i stawów. Aby go zminimalizować trzeba wdrożyć kilka prostych zasad. Najważniejszą jest stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy, które pomaga utrzymać prawidłową postawę podczas siedzenia. Wpływ na to mają odpowiednio dobrane i ustawione: biurko, fotel, monitor oraz klawiatura i myszka. Nie mniej ważnym czynnikiem wpływającym na komfort pracy i zdrowie stawów jest robienie przerw – co najmniej 5 minut po każdej godzinie siedzenia za biurkiem. Przerwę warto wykorzystać na wykonanie prostych ćwiczeń rozluźniających i odciążających układ mięśniowo-szkieletowy.
Co na stawy? Aktywność fizyczna
O dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na stan zdrowia nie trzeba już nikogo przekonywać, zwłaszcza, gdy spędzasz wiele godzin dziennie siedząc przed ekranem komputera. Nie musisz uprawiać sportów wyczynowych, wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna. Ruch to ogromne wsparcie dla stawów i kręgosłupa. Stawy stają się sprawniejsze, zmniejszają i skracają się także ataki bólu, które są konsekwencją stanów zapalnych stawów. Aby mieć zdrowe stawy, wybierz ćwiczenia, których podstawą są płynne ruchy, mogą to być: aqua-aerobic, Nordic Walking, jazda na rowerze, joga czy pilates. Niezależnie które wybierzesz, nie zapomnij o odpowiedniej rozgrzewce, aby właściwie przygotować ciało do treningu. Najlepiej sprawdzą się spokojne ćwiczenia rozciągające.
Co na stawy? Utrzymanie odpowiedniej masy ciała
Konsekwencją siedzącego trybu życia jest nadwaga i otyłość, które powodują nadmierne obciążenie układu kostno-stawowego oraz zwiększają ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych, a nawet stawów rąk. Badania potwierdzają, że u chorych skarżących się na dolegliwości stawowe bardzo duży wpływ ma zachowanie odpowiedniej wagi. Kondycja stawów wyraźnie pogarsza się u osób otyłych. Zbyt duża waga ciała ma wpływ na przeciążenie stawów, co doprowadza do uszkodzeń chrząstki stawowej. Osoby z nadwagą rzadziej podejmują też aktywność fizyczną, która mogłaby choć część dolegliwości zredukować.
Dieta dla stawów a preparat na stawy
Odpowiednia dieta bogata w witaminy i mikroelementy ma nieoceniony wpływ na zachowanie dobrej kondycji stawów, kości i mięśni. Osoby cierpiące na dolegliwości bólowe stawów powinny mieć dietę bogatą w kwasy omega-3, białko oraz witaminę D i C. Kwas omega-3 znajduje się przede wszystkim w rybach morskich, owocach morza, orzechach czy migdałach. Białko budujące chrząstkę stawową, znajduje się choćby w przetworach mlecznych. Warto więc włączyć do codziennej diety jogurt naturalny, maślankę czy kefir, które są niskokaloryczne i nie powodują dużego przyrostu wagi. Biało to również kolagen, który decyduje o elastyczności i wytrzymałości stawów. Znajdziesz go w produktach na bazie żelatyny wieprzowej, podrobach, salcesonie, galaretkach warzywnych, owocowych, mięsnych czy rybnych.
Swoje działania wspomóc możesz suplementem na stawy na bazie naturalnych składników, czyli preparatem kolagenowym na stawy ViviLife. Zawiera on kolagen typu II, ekstrakt z kwiatów dzikiej róży, który stanowi niezwykle bogate źródło witaminy C, ekstrakt z żywicy kadzidłowca i kurkumę przeciwdziałające powstawaniu stanów zapalnych oraz miedź i mangan wspierające prawidłowe funkcjonowanie chrząstek, stawów i kości.
Co na stawy? Brak stresu!
Zmniejsz, a najlepiej całkowicie pozbądź się stresu. Łatwo powiedzieć, prawda? Codziennie znajdujesz się przynajmniej w kilku stresujących sytuacjach w pracy, w domu, w relacjach damsko-męskich. Długotrwały stres wywołuje wiele poważnych chorób i nieprzyjemnych dolegliwości, również związanych z funkcjonowaniem układu kostno-stawowego jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Częste sytuacje stresowe wywołują długotrwałe napięcie mięśni, które w efekcie prowadzi do przeciążenia stawów. Dobrym sposobem na rozładowanie stresu jest aktywność fizyczna, ale także właściwy odpoczynek i relaks. Zafunduj sobie codziennie choć pół godziny na uspokojenie, wyciszenie i rozluźnienie mięśni. Zmniejszenie napięcia mięśni pozytywnie wpłynie na kondycję stawów uwalniając je od niepotrzebnych przeciążeń.
Co na stawy? Odpowiednie buty
Brzmi zaskakująco, ale zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi i nie doceniamy wpływu dobrze dobranych butów na kondycję stawów oraz prawidłową postawę kręgosłupa. Wybierając buty do pracy zwróć szczególną uwagę na wysokość obcasów oraz szerokość czubka buta. Zbyt wysokie szpilki, mimo, że tak pożądane, mogą powodować płaskostopie poprzeczne oraz wystąpienie paluchów koślawych. Na co dzień wybieraj raczej buty, których czuby będą odpowiednio szerokie i wygodne, a wysokość obcasów nie przekracza 3 cm. Pracując w pozycji siedzącej przez wiele godzin warto mieć także wygodniejsze buty na zmianę. Właściwe buty nie tylko wpłyną na komfort, ale także pozwolą na utrzymanie stawów w odpowiedniej kondycji.
W temacie zdrowia, lepiej zawczasu stosować odpowiednią profilaktykę niż później kosztowne leczenie. Mając siedzącą pracę, często w trybie home office nie warto czekać aż pojawią się trudności w poruszaniu i ból stawów. Dołącz do planu dnia aktywność fizyczną, zwróć uwagę na dobrze zbilansowaną dietę oraz wspomóż się preparatem na stawy ViviLife, którego składniki aktywne skutecznie wesprą odbudowę i regenerację stawów, a także redukcję bólu.