Written by 10:17 Kosmetyki

Skarby natury – krwawnik pospolity

Wraz z urbanizacją terenów wiejskich i rozwojem technologicznym zatraciliśmy, niestety, kontakt z naturą, a już na pewno nie posiadamy o niej takiej wiedzy, jak nasze babki. Wielka szkoda, ponieważ matka natura wiele nam oferuje. Ziołolecznictwo w wielu schorzeniach okazuje się bardzo skutecznie i warto wrócić do niektórych ze starych praktyk.

Jedną z powszechnie występujących w Polsce roślin, na którą warto zwrócić uwagę, jest krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Jego łacińska nazwa pochodzi od greckiego Achillesa, którego wszyscy kojarzymy. Heros mianowicie, używał krwawnika do leczenia ran. Wspominał o nim również Hipokrates. Według niego sprawdzał się doskonale, kiedy pacjentowi doskwierały hemoroidy. Z kolei według Dioskurydesa, krwawnik pospolity był niesamowicie pomocny w walce z chorobą wrzodową.

Krwawnik pospolity pochodzi z rodziny astrowatych, a jego ludowe nazwy, to tysiąclist, złocień krwawnik i żeniszek krwawnik. Roślinę możemy rozpoznać po twardych, wystających ponad trawę łodygach zwieńczonych sztywnymi, zwartymi koszyczkami kwiatowymi o białawym kolorze. Każdy, kto chciał kiedyś zerwać krwawnik do bukietu lub w celach zdrowotnych przekonał się, że łatwiej jest go wyrwać z korzeniami, niż złamać łodygę gołą ręką. Listki krwawnika przypominają miniaturowe liście paproci.

Krwawnik można wykorzystywać tak, jak robił to Achilles, czyli do leczenia ran, jednak obecnie najczęściej stosowany jest podczas gorączki, a także przy nadciśnieniu, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Zdarza się, że producenci dodają go do leków regulujących zaburzenia miesiączkowania oraz układu moczowego. Ponadto to gorzkie ziele świetnie tonizuje układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci. Napar pomaga przy niestrawności, braku apetytu, kurczach jelit i wzdęciach.

Warto wspomnieć, że krwawnik chętnie wykorzystywany jest również w kosmetyce. Stanowi składnik wielu łagodzących i regenerujących kremów i maseczek. Świetnie sprawdza się również w kąpielach relaksacyjnych.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close