Written by 09:52 Choroby

Wstydliwy problem – łuszczyca

Kiedy na twojej skórze pojawiają się czerwone zmiany pokryte czymś, co przypomina łuskę, kiedy zmiany te swędzą lub bolą to może oznaczać, że cierpisz na jedną z często występujących chorób skóry, czyli łuszczycę.

Jakie objawy

Na początku wykwity zwykle pojawiają się na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku, ramionach, łokciach, kolanach bądź w okolicy paznokci rąk i stóp. Niestety łuszczyca to schorzenie, którego całkowicie nie da się wyleczyć. Jest to bowiem choroba autoimmunologiczna, choć dobra wiadomością jest to, że nie można się nią również zarazić.

Skłonność do łuszczycy może być dziedziczna, a choroba często rozwija się w sytuacji obniżonej odporności organizmu. Dlatego też lubi pojawiać się po ostrych infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Szczególnie często występuje w 20. i 30. roku życia.

Mimo iż łuszczyca jest chorobą, która jest dość powszechna, to niestety wciąż nie wiadomo do końca, jaki czynnik ją wywołuje, jak dokładnie powstają mało estetyczne zmiany skórne. Wiadomo natomiast, ze choroba nasila się wiosną oraz jesienią, natomiast latem – prawdopodobnie dzięki ekspozycji na słońce – stan skóry się poprawia.

Co to za choroba?

Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową. Stan zapalny roznosi się po organizmie, sprzyjając otyłości, rozwojowi cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Pojawienie się zmian na skórze jest związane z zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka – u zdrowej osoby komórki dojrzewają przez około miesiąc i w tym czasie ulegają przemieszczeniu z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię. Natomiast u chorych na łuszczycę, komórki pojawiają się już po kilku dniach, tworząc czerwone wykwity, zwykle pokryte srebrzystymi „łuskami”.

Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby jest stres, niedostateczna ilość snu, zmiany hormonalne, stosowane używki (papierosy, alkohol), a także niektóre leki i niewłaściwa dieta. W łagodzeniu objawów pomagają dostępne na rynku maści i kremy, które likwidują stan zapalny skóry i pomagają pozbyć się łuski (maści salicylowe i mocznikowe). Pomocne są również preparaty zawierające sterydy oraz retinoidy. Dużą skutecznością odznacza się również fototerapia oraz fotochemioterapia. Alternatywą dla tych chorych na łuszczyce, w przypadku których tradycyjne środki zawiodły, są również leki biologiczne.

Szczególnie istotna w przypadku łuszczycy jest pielęgnacja, dlatego chorzy powinni sięgać po starannie wyselekcjonowane produkty, najlepiej dermokosmetyki adresowane specjalnie dla osób z łuszczycą.

Co na talerzu

Tak jak w przypadku szeregu chorób, również w przypadku łuszczycy ogromne znaczenie ma dieta. Należy wyeliminować z menu produkty inicjujące wydzielanie histaminy (wywołuje swędzenie skóry), czyli: pomidorów, kapusty, bakłażanów, pomarańczy, ananasów. Należy również zrezygnować z czerwonego mięsa, bowiem w procesie jego trawienia organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Warto natomiast włączyć do diety pietruszkę, winogrona, sałatę, marchew, dynię, seler i czosnek. Jeśli to możliwe, lepiej sięgać po surowe owoce i warzywa. Dobrze również wzbogacić swoje posiłki o tłuste ryby morskie oraz oleje roślinne, będące źródłem kwasów omega-3.
Należy pić dużo wody i herbatek ziołowych, które pomagają pozbyć się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Napoje gazowane i słodzone należy całkowicie wyeliminować z diety.

Co jeszcze robić aby nie podrażniać skóry?

Warto używać naturalnych kosmetyków nawilżających i natłuszczających, nie doprowadzać do przesuszenia skóry. Należy uważać na wszelkie skaleczenia i podrażnienia, nawet te podczas depilacji. Klasyczne maszynki do golenia są jak najbardziej dozwolone przy łuszczycy, ale przed ich użyciem warto mocno natłuścić skórę np. oliwą z oliwek. Najbezpieczniejszy będzie jednak depilator, który nie doprowadzi do powstania ran, a jeżeli nie wiesz na jaki się zdecydować, zobacz zestawienie: depilatory laserowe ranking 2022. Miej jednak na uwadze że zabiegi laserowe przy zabiegach z łuszczycą nie są wskazane i mogą podrażniać skórę. Depilatora warto więc używać w miejscach nieobjętych zmianami.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Close