Wiele kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu swojej twarzy, gdy widać na niej zmarszczki mimiczne. Czym dokładnie są tego typu zmarszczki? Jak powstają? W jaki sposób można się ich pozbyć?
Czym są zmarszczki mimiczne?
Pod pojęciem jak zmarszczki mimiczne znajduje się rodzaj zmarszczek powstających na skutek poruszania się mięśni twarzy, czyli mimiki. Dochodzi wtedy do ruchów mięśni, które marszczą skórę. Gdy ruchy te są intensywne, częste, wtedy na skórze odciska się zmarszczka, która widoczna jest nawet wtedy, gdy nie dochodzi do ruchów mięśnia.
Najczęściej zmarszczki mimiczne powstają jako pierwsze i widoczne są już u osób po dwudziestym roku życia. Dopiero potem zaczynają towarzyszyć im zmarszczki starcze, czyli powstające na skutek starzenia się skóry.
Główne rodzaje zmarszczek mimicznych:
- zmarszczki widoczne na czole – pionowe i poziome linie
- kurze łapki i inne zmarszczki wokół oczu
- zmarszczki palacza wokół ust
- bruzdy nosowo-wargowe
Jak pielęgnować skórę ze zmarszczkami mimicznymi?
Skóra, na której widoczne są zmarszczki mimiczne, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zgodnie ze swoimi potrzebami. Warto pamiętać wtedy o systematycznym oczyszczaniu skóry oraz o jej nawilżaniu za pomocą kosmetyków jak żele, mleczka, toniki, serum, kremy.
Należy także chronić skórę przed słońcem, gdy wychodzi się na zewnątrz. Kremy z filtrem SPF chronią skórę przed szybszym postępowaniem procesów starzeniowych oraz przed oparzeniami i groźnymi nowotworami.
Często zalecane są kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym, które zawierają składniki zmniejszające widoczne już zmarszczki oraz redukujące ryzyko powstawania nowych. Warto jednak wskazać, że w przypadku zmarszczek mimicznych za pomocą samych kosmetyków nie można uzyskać efekt całkowitego wygładzenia skóry.
Czy zmarszczki mimiczne można zlikwidować?
Gdy pojawiają się zmarszczki mimiczne, warto pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu medycyny estetycznej, w którym dostępny jest botox Kraków jest jednym z wielu miast, gdzie można skorzystać z tego typu procedury.
Botox to nazwa substancji czynnej oraz zabiegu prowadzonego z jej użyciem, który polega na wstrzyknięciu w skórę toksyny botulinowej, inaczej jadu kiełbasianego czy właśnie botoksu. Substancja ta, która produkowana jest przez bakterie jadu kiełbasianego, ma działanie neurotoksyczne, a dokładnie powoduje ona blokadę przewodnictwa impulsów nerwowych do mięśni.
Działanie toksyny botulinowej spowodowało, że obecnie jest ona bardzo często używana w wielu zabiegach medycznych, między innymi w leczeniu zeza, spastyczności mięśni. Także pozwala ona na wymazanie zmarszczek mimicznych poprzez czasowe zablokowanie ruchu mięśnia, co prowadzi do osłabienia ich widoczności na twarzy.
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na jej wstrzyknięciu w skórę w miejscach, w których pojawiają się zmarszczki. Efekty wygładzenia skóry pojawiają się po paru dniach i u większości osób widoczne są w okresie od 3 do 6 miesięcy. Wówczas, gdy efekt zaczyna zanikać, zabieg z użyciem botoksu może być przeprowadzony ponownie.