Written by 09:29 Badania

Badanie poziomu kreatyniny?

Kreatynina to substancja powstająca podczas przemiany materii. Jej poziom można sprawdzić zarówno w krwi, jak i w moczu. Jest ona wydalana z organizmu poprzez nerki, dlatego ocena jej poziomu służy do oceny przesączania kłębuszkowego – GRF, a tym samym ocenienia czynności nerek.

Wskazania do wykonania poziomu kreatyniny

Badanie to jest wykonywane celem sprawdzenia czynności nerek. Zlecane jest również osobom chorującym na przewlekłą chorobę nerek, którzy wymagają dializ, aby sprawdzić kondycję tego narządu. Poziom kreatyniny jest także oceniany u pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi, przed wykonaniem badań z użyciem kontrastu – rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, czy koronarografii.

Jak się przygotować do badania poziomu kreatyniny? 

Osoby, które mają zlecone badanie kreatyniny przed pobraniem krwi powinny być na czczo, min. 8 godzin od ostatniego posiłku i picia. Dzień przed pobraniem należy unikać zbytniej aktywności fizycznej, organizm powinien być wypoczęty. Krew pobierana jest zwykle z żyły łokciowej, ewentualnie godzinę przed pobraniem można wypić pół szklanki wody celem zwiększenia objętości żyły.

Jak przebiega badanie poziomu kreatyniny?

Banie odbywa się w gabinecie zabiegowym, punkcie pobrań krwi. Krew pobierana jest przez pielęgniarkę, najczęściej z żyły łokciowej do specjalnej próbówki. Następnie próbówka musi chwilę odstać, później trafia do wirówki celem uzyskania surowicy i tak przygotowana trafia do analizy pod kątem poziomu kreatyniny.

(Visited 59 times, 1 visits today)
Close