Written by 05:23 Specjaliści

Ból wątroby: co warto wiedzieć?

Wątroba to bardzo ważny narząd, którego prawidłowa praca jest dla nas sprawą bardzo ważną. Gdy wątroba zaczyna niedomagać, pogarsza się nasze samopoczucie, zaczynają nam też dokuczać liczne problemy ze zdrowiem. Z tego też względu taka przypadłość, jaką jest ból wątroby, nie może zostać zignorowana. Co warto wiedzieć na ten temat?

Gdy pod prawym żebrem pojawia się ból, otrzymujemy sygnał, iż z naszą wątrobą dzieje się coś złego. Bez względu na to, czy ból ten utrzymuje się przez długi czas, czy też po kilku minutach znika, nie możemy tego problemu ignorować. Dlaczego?

Zdrowa wątroba to cenny skarb, dzięki któremu nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Ten ważny narząd każdego dnia musi sobie radzić z wieloma wyzwaniami. To wątroba jest odpowiedzialna za gromadzenie i wytwarzanie glukozy, to wątroba wytwarza żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Wątroba odpowiada wreszcie za usuwanie z naszego organizmu wielu szkodliwych substancji, a to oznacza, iż każdego dnia musi się ona zmierzyć ze sporą ilością toksyn. Jej ból jest zatem niepokojącym sygnałem, który może oznaczać, iż o swą wątrobę powinniśmy lepiej zadbać.

O jakich problemach może świadczyć ból wątroby?

Wątroba może boleć z wielu powodów. Ból pojawia się m. in. w chwili, gdy powiększona wątroba zaczyna uciskać na sąsiednie narządy. Ból może być też objawem kolki wątrobowej, czyli sytuacji, w której żółć nie może wydostać się pęcherzyka żółciowego, co skutkuje jego powiększeniem się i bólem. Bólem objawiają się też takie choroby, jak marskość wątroby lub jej stłuszczenie. A że są to poważne problemy, pierwszych niepokojących symptomów nie można zignorować. Ból wątroby może być objawem choroby, może być też skutkiem niewłaściwej diety. Zbyt obfite i ciężkie posiłki mogą mieć przecież negatywny wpływ na stan tego narządu, mogą też stać się przyczyną wielu uciążliwych problemów.

Co robić, gdy bóle wątroby zaczynają nam utrudniać życie? Wybrać się do lekarza i wykonać stosowane badania. Warto też w porę zadbać o zdrowszą i bardziej przyjazną dla wątroby dietę, dzięki którym będziemy mogli zaoszczędzić sobie wielu przykrości.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close