Każdy rodzaj badania wymaga indywidualnego przygotowania. Niezależnie od tego, czy jest to zwykłe pobranie krwi, czy bardziej skomplikowane badanie, należy zapoznać się, z których zaleceniami nieprzestrzeganie, może wpłynąć na późniejszy wynik. Najczęstszym problemem jednak zawsze jest to, co można jeść przed wykonaniem badania. W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.
Co jeść przed kolonoskopią?
Kolonoskopia to badanie pozwalające wykryć zmiany chorobowe występujące w obrębie jelita grubego. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane ednoskopem, które wprowadza się do organizmu poprzez odbytnicę. Dzięki umieszczonej na nim kamerze oraz niewielkim narzędziom można dokładnie zbadać dany odcinek jelita grubego, pobrać wycinek do dalszych badań, jak również zatamować krwawienie czy usunąć polipy. Zatem, aby badanie to mogło dojść do skutku, trzeba się do niego odpowiednio przygotować i usunąć z narządu resztki pokarmu. Wymagana jest do tego stosowna dieta, a to, co jeść przed kolonoskopią wskazuje blog zdrowakrowa.pl. Przygotowanie do badania należy zacząć już tydzień wcześniej. Konieczne jest przejście na dietę lekkostrawną i stopniowo zmniejszać porcje jedzenia. Bardzo ważne jest przyjmowanie żelaza oraz powstrzymywanie się od spożywania produktów zawierających ziarna i pestki, ponieważ mogą one długo zalegać w układzie pokarmowym i tym samym utrudniać, a nawet całkiem uniemożliwić przeprowadzenie badania.
Z codziennej diety należy zatem wykluczyć następujące produkty:
- surowe warzywa i owoce, zwłaszcza te drobnymi pestkami jak pomidory, ogórki, maliny, truskawki, porzeczki, kiwi, winogrona, figi, daktyle,
- przetwory z warzyw i owoców pestkowych,
- pieczywo zawierające pestki słonecznika, sezam albo mak,
- siemię lniane.
Należy zrezygnować także z buraków, ponieważ wydzielany przez nie sok może wpływać odcień błony śluzowej jelita. Na dwa dni przed badaniem powinna zostać zastosowana dieta ubogoresztkowa która, jak sama nazwa wskazuje, jest uboga w błonnik. Przed kolonoskopią jest to niezbędny zabieg, mający oczyścić jelita z zalegających w nich pokarmów. Zatem należy unikać makaronów i pieczywa zawierających wysoką ilość błonnika, tłustych mięs i ryb, mleka i przetworów mlecznych oraz gotowych sosów.
W dniu badania nie można nic jeść jedynie przyjmować płyny w postaci wody niegazowanej, której spożywanie należy zaprzestać na 4 godziny przed badaniem. Można jedynie ssać landrynki, co pomoże przetrwać ciężki czas oczekiwania. Na badanie lepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą, aby mogła wesprzeć pacjenta w przypadku osłabnięcia.
Co jeść przed gastroskopią?
To badanie ma na celu sprawdzenie początkowego odcinka przewodu pokarmowego tj. przełyku, żołądku i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu do przełyku przewodu rejestrującego i pokazującego stan tych narządów. Podobnie jak w przypadku endoskopu można w ten sposób usunąć polipy, zatamować krwawienie, a także poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego. Na około sześć godzin przed badaniem nie można nic jeść, a ostatni napój wypić cztery godziny przed zabiegiem. Nie wolno również palić papierosów ani żuć gumy. Również bezpośrednio po zabiegu powinno się wstrzymać od spożywania pokarmów przez przynajmniej przed dwie godziny, gdyż podrażnione gardło i przełyk mogą wywoływać silny ból podczas przełykania.
Co jeść przed innymi badaniami?
W przypadku oddawania krwi do badania zaleca się, aby w dniach poprzedzających badanie odżywiać się tak jak zwykle, jednak w dniu pobrania niewskazane jest spożywanie posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ powoduje to mętnienie próbki, a to uniemożliwia dalszą analizę. Produkty bogate w białku mogą z kolei zwiększyć stężenie mocznika, kwasu moczowego oraz białka całkowitego we krwi. Zatem przed badaniem nie powinno się nic jeść a jedynie pić dużo wody, najlepiej ciepłej, ponieważ znacznie ułatwia to pobranie krwi. Musi być to czysta woda bez cukru oraz innych dodatków smakowych. W dniu badania należy również odstawić kawę, herbatę, gdyż zawarta w nich kofeina zwiększa stężenie glukozy i cholesterolu.