Written by 19:23 Porady

Co robić aby cieszyć się zdrowiem na emeryturze?

Dla wielu z nas przejście na emeryturę jest czasem mocno wyczekiwanym, ponieważ wreszcie będzie można przestać pracować i zacząć zajmować się sobą i swoimi zainteresowaniami. Oczywiście rzeczywistość nie jest taka wesoła i nierzadko wraz z odejściem z rynku pracy pojawiają się liczne problemy zdrowotne, które mogą nam uprzykrzyć nową codzienność. Jak o siebie zadbać na emeryturze?

Jak przejście na emeryturę wpływa na zdrowie?

To, że o zdrowie trzeba dbać niezależnie od wieku, wiedzieć powinien każdy. Im jednak jesteśmy starsi, tym więcej problemów może nas dotykać. Niestety, ale przejście na emeryturę wcale w tym nie pomaga. Dopóki jesteśmy aktywni zawodowo, nasze ciało utrzymuje się w ciągłym ruchu, jak również mamy duży kontakt z innymi ludźmi, co ma niebagatelny wpływ także na zdrowie psychiczne. Emerytura sprawia, że nasze życie gwałtownie zwalnia, więcej czasu przesiaduje się w domu, jak również nierzadko spada liczba spotkań towarzyskich. Osoby starsze będące już poza rynkiem pracy najczęściej mają więc znacznie gorszy stan zdrowi, niż te, którzy wciąż pracują.

Jak dbać o zdrowie na emeryturze?

Jest kilka podstawowych zasad, dzięki którym można cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe życie. Zachowanie sprawności fizycznej i umysłowej przez długie lata, aż do późnej starości jest jak najbardziej możliwe, będzie wymagać od nas jednak nieco wysiłku. Ważna jest przede wszystkim profilaktyka oraz odpowiednia wiedza. O tym, jak dbać o zdrowie seniora edukuje blogseniora.pl, skupiając się między innymi na tym, w jaki sposób dopilnować, by życie na emeryturze było jak najdłuższe. Należy skupić się tu przede wszystkim na trzech ważnych aspektach: badaniach lekarskich, zdrowej diecie oraz aktywności fizycznej i psychicznej.

Badania profilaktyczne dla zdrowia seniora

O tym, że należy wykonywać badania profilaktyczne, nie powinno się nikogo przekonywać. Z wiekiem może dopadać nas coraz większa ilość różnych dolegliwości, zwiększa się także ryzyko rozwoju groźnych dla życia chorób. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wczesne wykrycie wielu z nich, co pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. Morfologia krwi, analiza moczu i kału, kontrola ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi czy EKG serca to podstawa.

Jak na emeryturze zadbać o zdrową dietę?

Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego będąc na emeryturze, także należy zadbać o to, by pilnować tego, co się je. Im jesteśmy starsi, tym zmniejsza się zapotrzebowanie na energie i kalorie – niewskazane jest więc zbytnie objadanie się. Liczyć będzie się nie tyle ilość, ile jakość posiłków, które muszą być pełnowartościowe, bogate w witaminy i mikroelementy.

Jaka aktywność dobra dla osoby starszej?

Odejście z pracy równa się najczęściej zahamowaniu wszelkiego rodzaju aktywności, co wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Warto więc zadbać o swoją kondycję, najlepiej poprzez sport, spacery czy po prostu wychodzenie z domu. Zdrowie psychiczne także jest ważne, a w jego utrzymaniu powinny pomóc pasje i zainteresowania. Należy też zadbać o spokojny sen, a także aktywność towarzyską. Zamknięcie się w czterech ścianach to najgorsze wyjście, na które można się zdecydować, ponieważ może doprowadzić do rozwoju chorób psychicznych, jak depresja czy zaburzenia umysłowe w tym zaniki pamięci, czy problemy koncentracją. Warto rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy, spotykać się ze znajomymi i rodziną.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Close