Written by 13:20 Choroby

Czy podwyższona glukoza jest niebezpieczna? Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Podwyższony poziom glukozy we krwi, inaczej zwany hiperglikemią, jest stanem, który powszechnie nazywa się także przecukrzeniem. Jak wpływa to na zdrowie? Z jakimi konsekwencjami wiąże się podwyższona glukoza? Jak ją obniżyć?

Co oznacza podwyższony poziom glukozy we krwi?

Powszechnie przyjęło się przeświadczenie, że podwyższona glukoza może świadczyć o cukrzycy (zdroweporady.pl). Nie jest to do końca prawda i w bardzo wielu przypadkach, stan ten dotyczy potencjalnie zdrowych ludzi, którzy dopiero są zagrożeni tą chorobą. Można powiedzieć, że podwyższony poziom glukozy we krwi jest pewnym ostrzeżeniem, mówiącym o tym, że istnieje ryzyko wpadnięcia w cukrzycę. Rzecz jasna w przypadku osób chorych, badanie poziomu cukru jest standardowym sposobem monitorowania stanu zdrowia.

Czym jest hiperglikemia?

Jak zostało wspomniane, podwyższony poziom glukozy we krwi, oznacza „przecukrzenie”, czyli inaczej mówiąc, stężenie cukru we krwi jest wyższe niż ustalone normy. Według specjalistów prawidłowa wysokość cukru powinna się mieścić w przedziale między 70 a 99 mg/dl. Jeżeli w trakcie badania wyjdzie nam wynik powyżej tych wytycznych, mamy do czynienia z hiperglikemią. Łatwo to wykazać za pomocą prostych testów krwi i co istotne w początkowej fazie często funkcjonuje to bezobjawowo.

Czy podwyższona glukoza we krwi jest niebezpieczna?

Z początku nie, ponieważ w różnych etapach naszego życia mogą występować stany podwyższonego lub obniżonego poziomu cukru we krwi, co jednak z czasem się normuje. Znacznie gorzej jest, gdy hiperglikemia utrzymuje się w sposób ciągły. Jest to tym niebezpieczniejsze, że w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo, co oznacza, że jest problem, ale go nie widać. Jeżeli się nie przebadamy i nie zdiagnozujemy hiperglikemii, może dojść do poważnych uszkodzeń w organizmie, w tym nerek, układu nerwowego, krwionośnego, a także pojawią się problemy ze stopami i nogami. Bardzo często podwyższony poziom glukozy we krwi może prowadzić do bolesnych skurczy mięśni, osłabienia oraz nagłych napadów bólu.

Jak objawia się hiperglikemia?

Jak zostało wspomniane, w początkowej fazie podwyższony poziom glukozy we krwi może nie dawać żądnych objawów, albo będą one niejednoznaczne. Najczęściej wymienia się tutaj spadek masy ciała, większą potrzebę oddawania moczu, zwiększoną senność, częste bóle głowy, problemy z widzeniem, osłabienie, duże pragnienie czy kwaśny zapach z ust. Nie jest to więc coś, co ewidentnie kojarzy się z cukrzycą czy problemami z cukrem, ale warto zwrócić na to uwagę. Są to początkowe sygnały ostrzegawcze, więc jeżeli to zauważymy, dobrze będzie się przebadać.

Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Skoro występuje wyraźne podwyższenie poziomu cukru we krwi i może stanowić to zagrożenie, bardzo istotne będzie, aby doprowadzić do obniżenia tych parametrów. Nie trzeba od razu sięgać po leki, ponieważ istotna będzie tu przede wszystkim właściwa dieta. Warto więc pić dużo wody, sięgać po produkty o mniejszej ilości cukru, a także postarać się o właściwą aktywność fizyczną. Ważny będzie też kontakt z lekarzem, to on ustali czy należy brać leki, jakie i w jaki sposób. Dobrze jeżeli zacznie się kontrolować ilość spożywanych węglowodanów, a także regularne badanie poziomu cukru we krwi.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Close