Written by 16:20 Porady

Czy siedzenie na piłce jest zdrowe? Co daje siedzenie na piłce rehabilitacyjnej?

Piłka rehabilitacyjna to coraz popularniejszy sposób na radzenie sobie z bólem kręgosłupa, także w trakcie pracy. Nierzadko zaleca się jej stosowanie zamiast standardowego krzesła, ale czy rzeczywiście jest to zdrowe? Jakie są zalety i wady piłek rehabilitacyjnych?

Czym jest piłka rehabilitacyjna?

Piłka rehabilitacyjna, zwana też piłką gimnastyczną lub fitball’em to produkt, który służy przede wszystkim do ćwiczeń. Wykonana jest najczęściej w wytrzymałego i elastycznego materiały przypominającego gumę i często można ją spotkać zarówno na siłowniach, jak i w salach rehabilitacyjnych. Z powodzeniem stosuje się ją zarówno w sporcie, jak i medycynie, ale coraz częściej sięga się po taką piłkę także w życiu codziennym – w domu i pracy. Ma ona zastępować standardowe krzesło i pomóc w zachowaniu prawidłowej postawy i zdrowego kręgosłupa.

Jakie właściwości zdrowotne ma piłka rehabilitacyjna?

Nie jest żadną tajemnicą, że siedzenie na piłce rehabilitacyjnej ma działanie prozdrowotne (Mildis.pl). Świadczy o tym, chociażby fakt, że od wielu lat stosowana jest w medycynie i sporcie. Dzięki aktywnemu siedzeniu na piłce zmusza się ciało do wykonywania ćwiczeń uruchamiających ścięgna i stawy, w celu zachowania równowagi. W sposób automatyczny plecy przybierają prawidłowy kształt, jednocześnie unika się obciążenia kręgosłupa. Dzięki wzmocnieniu mięśni grzbietu i brzucha, o wiele łatwiej jest utrzymać właściwą postawę.

Jakie są wady siedzenia na piłce rehabilitacyjnej?

Piłki rehabilitacyjne często wykorzystywane są jako zamienniki dla krzeseł i chętnie korzysta się z nich zarówno w warunkach domowych, jak i w pracy. Oczywiście mają one szerokie właściwości prozdrowotne, jednak i tutaj należy uważać. Przede wszystkim jest to doskonałe rozwiązanie czasowe, dzięki czemu zniweluje się ból i popracuje nad budową mięśni, ale na dłuższą metę może się nie sprawdzi. Przede wszystkim długie siedzenie na piłce jest bardzo męczące. Z racji tego, że jest ona niestabilna, stale trzeba kontrolować swoją pozycję. Nie nadaje się więc do tego, by siedzieć na niej przy pracy przez kilka godzin, ponieważ może powodować ból i kurcze mięśni. Zdecydowanie lepiej traktować ją jako dobrą firmę ćwiczeń i chwilowego relaksu.

Gdzie stosuje się piłki rehabilitacyjne?

Jak zostało już wspomniane wyżej, piłki rehabilitacyjne znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie oraz sporcie. Pozwalają na ćwiczenie prawidłowej postawy, a także pomagają w niwelowaniu bólu kręgosłupa, dzięki czemu często spotyka się je w gabinetach rehabilitacyjnych. W sporcie używane są jako piłki fitnessowe, a ich stosowanie umożliwia wypracowanie mięśni i stawów, wysmuklenie i ujędrnienie sylwetki oraz wyrzeźbienie brzucha. Ćwiczy się też poczucie równowagi i nie można zapomnieć o tym, że dzięki niestatycznej pozycji krew w naszych żyłach przepływa o wiele sprawniej. Dzięki stosowaniu piłki rehabilitacyjnej można więc nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale i wypracować sylwetkę ciała.

(Visited 422 times, 1 visits today)
Close