Dobra szczoteczka do zębów ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej higieny jamy ustnej. Pomoże Ci zachować świeży oddech, oczyścić zęby i chronić dziąsła. Jaka jest właściwa definicja słowa „właściwa”?
Czy jest to szczoteczka elektryczna czy manualna?
To zależy. To zależy. Szczoteczkę elektryczną i manualną można zmienić na późniejszym etapie. Dorośli mogą wybrać, co im się bardziej podoba. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej osoby oraz stanu jej dziąseł i zębów. Pacjenci z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami, chorobami przyzębia, paradontozą lub chorobami przyzębia powinni używać szczoteczek manualnych. Są one mniej narażone na podrażnienie delikatnych dziąseł. Szczoteczki soniczne to kolejna opcja w przypadku problemów z przyzębiem. Wykorzystują one ultradźwięki do usuwania kamienia nazębnego i innej szkodliwej płytki nazębnej z zębów.
Jakie jest najlepsze włosie szczoteczki do zębów?
Twardość i grubość włosia zależy od indywidualnych potrzeb oraz stanu zębów i dziąseł. Możesz wybierać spośród miękkich, średnich lub twardych włókien. Te ostatnie są najlepsze dla wrażliwych, odsłoniętych zębów oraz dla osób z krwawiącymi dziąsłami. Miękkie włosie nie jest jednak w stanie usunąć płytki nazębnej z zębów. Najlepszym sposobem usuwania płytki nazębnej jest stosowanie twardego włosia. Może być ono jednak stosowane tylko przez osoby, które mają mocne, zdrowe dziąsła i zęby bez wypełnień lub ubytków. Opcja pośrednia jest najbardziej popularna i zalecana przez dentystów. Jest ona wykonana z syntetycznego włosia, które ma delikatne, zaokrąglone końce.
Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Sprawdź na http://delasens.pl/jak-czesto-nalezy-wymieniac-szczoteczke-do-zebow_edjr.a
Jaki rozmiar i kształt powinieneś wybrać?
Rozmiar szczoteczki do zębów jest uzależniony od wieku użytkownika. Dlatego w aptekach i drogeriach dostępne są szczoteczki dla niemowląt, małych dzieci i starszych dzieci. Można też wybrać mniejszą lub większą, węższą główkę szczoteczki. Dla osób z większymi zębami i szerszą szczęką korzystniejsza jest większa powierzchnia włosia. Dla osób z nieco mniejszymi zębami i mniejszą szczęką skuteczniejsza będzie mniejsza główka szczoteczki. Dzięki temu szczotkowanie jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Ważne jest, aby sprawdzić, czy główka szczoteczki jest elastyczna i ugina się pod naciskiem. Zapobiegnie to uszkodzeniu dziąseł w wyniku intensywnego szczotkowania. Szyjka szczoteczki powinna być tak wyprofilowana, aby można było łatwo dotrzeć do zębów trzonowych i ósemek. Szczoteczka do zębów powinna wygodnie leżeć w dłoni, aby można ją było łatwo używać pod różnymi kątami.
Czasami konieczne jest wybranie „szczoteczki specjalistycznej”, która jest przeznaczona do konkretnego zastosowania. Istnieją szczoteczki protetyczne, które są specjalnie zaprojektowane do czyszczenia protez, a także szczoteczki ortodontyczne. Różnią się one od innych szczoteczek do zębów tym, że mają unikalny kształt. Nie ma znaczenia, jakiej szczoteczki używasz, irygator jest wart inwestycji. Urządzenie to zapewnia higienę w jamie ustnej, a w szczególności w przestrzeniach międzyzębowych.
PAMIĘTAJ!
Przed użyciem szczoteczki do zębów należy ją dokładnie umyć. Należy ją wymieniać co dwa do trzech tygodni oraz zawsze, gdy wystąpi infekcja jamy ustnej, przeziębienie lub inne problemy. Jeśli włosie jest wygięte lub złamane, to znak, że nadszedł czas na wymianę szczoteczki.