Written by 14:07 Porady

Czym jest kolagen i jakie są skutki jego niedoboru?

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba kobiet decyduje się na suplementację kolagenu. Warto wiedzieć, dlaczego ma on tak duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które jest niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Stanowi główny składnik tkanki łącznej, która spaja ze sobą poszczególne komórki organizmu. Kolagen jest budulcem większości narządów ludzkiego ciała – zębów, skóry, stawów, kości, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Tworzy barierę ochronną wokół narządów wewnętrznych i przytrzymuje je w miejscu. Zapobiega przenikaniu do organizmu drobnoustrojów, komórek rakowych oraz toksyn – stanowi więc barierę obronną. Największa jego ilość występuje jednak w skórze, dlatego to właśnie na niej widoczne są pierwsze objawy jego niedoborów.

Dlaczego suplementacja kolagenu jest tak ważna?

Ludzki organizm posiada naturalną zdolność do produkcji kolagenu – niestety wraz z procesem starzenia, umiejętność ta zaczyna się obniżać. Enzymy, które odpowiedzialne są za rozkład kolagenu, wraz z upływem lat zwiększają swoją aktywność. Produkcja kolagenu z kolei spada. Przykładowo – skóra człowieka przed 30 rokiem życia zawiera aż cztery razy mniej zdegradowanego kolagenu niż skóra osoby 80-letniej. Trzeba mieć świadomość tego, że degradacja kolagenu u niektórych osób może postępować jeszcze szybciej, na skutek różnego rodzaju czynników, takich jak stres, promieniowanie UV czy też niewłaściwa dieta.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Wystarczy pierwszy rzut oka na ludzką twarz, aby zauważyć skutki niedoboru kolagenu. Skóra staje się wiotka, mniej elastyczna, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki mimiczne. Policzki tracą wypełnienie, a twarz wygląda na wyciągniętą i odchudzoną. Włosy i paznokcie stają się bardziej łamliwe i kruche.

Niestety, niedobór kolagenu wiąże się także z bardziej groźnymi konsekwencjami. Może doprowadzić do zmniejszenia ilości mazi stawowej, co powoduje poważne problemy z poruszaniem się i może stać się przyczyną bardzo uciążliwych dolegliwości bólowych. Kolagen stanowi aż 1/3 masy całkowitej kości. Jego niedobór sprawia, że stają się one kruche i podatne na złamania. Nieco więcej informacji na temat groźnych skutków niedoboru kolagenu odnaleźć można na stronie internetowej https://collibre.eu/.

Jakie są naturalne źródła kolagenu?

Kolagen naturalnie odnaleźć można w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

  • podroby,
  • golonka,
  • kurze łapki,
  • galaretki,
  • produkty na bazie żelatyny wieprzowej.

Sama dieta nie zawsze wystarczy, aby uzupełnić niedobory kolagenu w organizmie. W takiej sytuacji zalecana jest suplementacja. Preparaty kolagenowe dostępne są na rynku pod postacią tabletek, proszków do rozpuszczania oraz płynów.

Podsumowując, roli kolagenu w ludzkim organizmie nie da się przecenić. Niestety, zjawisko zmniejszonej jego produkcji jest zupełnie naturalne. Na szczęście można mu zapobiegać, stosując mądrą i zbilansowaną dietę połączoną z suplementacją.

(Visited 42 times, 1 visits today)
Close