Written by 14:16 Porady

Herbata bez teiny – fenomen naturalnego smaku!

Teina to odpowiednik kofeiny, występujący w każdej filiżance parującej herbaty. Nic dziwnego, że ma ona całe grono zwolenników, którzy to właśnie po nią sięgają każdego ranka. Najwięcej tej substancji pobudzającej znajduje się w czarnej herbacie, najmniej z kolei w białym naparze. Wszystkie rodzaje herbaty można natomiast w naturalny sposób pozbawić teiny. Jest to świetne rozwiązanie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz tych, którzy chcieliby ograniczyć ilość substancji pobudzających w codziennym menu.

Co to jest teina i jak działa na organizm?

Kofeina bywa różnie nazywana. Determinuje to rodzaj produktu, będący jej źródłem. W przypadku herbaty jest to teina, czyli naturalna substancja, wpływająca pobudzająco na organizm człowieka. Działa ona nieco słabiej, niż tradycyjna kofeina. Różnią się one również czasem oddziaływania. Kofeina działa szybko, teina zaś długofalowo. Dlatego też kawa kojarzona jest z napojem, który przynosi natychmiastowo dodatkową dawkę energii. Jest ona wchłaniana w żołądku, a więc działa szybko, ale za to krótko. Herbata z kolei swoją moc uwalnia stopniowo i w taki właśnie sposób jest ona dostarczana do organizmu człowieka. Dzięki temu jej oddziaływanie odczuwać można aż przez 4 kolejne godziny. Wszystko dlatego, że teina w herbacie wchłania się dopiero w jelitach, pobudzając organizm znacznie dłużej. Teina działa na człowieka w wieloraki sposób:

  • zdecydowanie zmniejsza ona odczuwane zmęczenie i senność, zwiększając tym samym możliwości w zakresie aktywności fizycznej,
  • poprawia zdolności umysłowe,
  • wspomaga koncentrację i refleks,
  • działa moczopędnie,
  • zwiększa wydzielanie adrenaliny i dopaminy, pobudzającej motywację do podejmowania działań i wpływającej pozytywnie na emocje i relacje międzyludzkie.

To wszystko powoduje, że herbata ma spore grono zwolenników, preferujących ją znacznie bardziej, niż kubek parującej kawy. Nie wszyscy jednak chcą, albo mogą korzystać z uroków tej naturalnej substancji pobudzającej. Dla nich właśnie najlepszym rozwiązaniem jest tzw. herbata bezkofeinowa, czyli taka, która w swoim składzie nie zawiera teiny.

Herbata bez teiny – naturalna ochrona zdrowia

Współcześnie stosuje się różnorodne sposoby, by wyeliminować teinę z herbacianych liści. Sprowadzają się one na ogół do dodania składnika, usuwającego lub neutralizującego działanie tej substancji. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że napar zachowuje swój oryginalny smak i aromat. Najczęściej herbata jest oczyszczana z teiny poprzez dodanie octanu etylu, chlorku metylenu, przelewanie namoczonych liści przez filtr węglowy oraz poddanie ich wysokiej temperaturze i ciśnieniu.

Herbata bezkofeinowa nie ma działania pobudzającego. Z tego też względu może ona być spożywana zarówno przez dzieci, osoby starsze, jak i kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Tego typu napar charakteryzuje się łagodnym smakiem, pozbawionym cierpkości i charakterystycznej goryczy. Chociaż spożycie filiżanki herbaty bez teiny nie przyniesie dodatkowej dawki energii, z pewnością posiada ona wiele innych zalet. Napar zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Chroni on również wątrobę i stanowi wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego. Nic dziwnego, że herbata bezkofeinowa uznawana jest za znacznie zdrowszą, niż jej odpowiednik, zawierający substancje pobudzające.

Ci, którzy nie mogą przekonać się do smaku herbaty bez substancji pobudzającej, powinni spróbować natomiast naparów naturalnie pozbawionych teiny w swoim składzie. Są to np. herbaty rooibos, różnego rodzaju zioła, jak chociażby mięta, jaśmin i melisa oraz herbatki owocowe o różnych smakach. W tym przypadku wybór może być podyktowany już tylko osobistymi preferencjami, dotyczącymi konkretnych smaków gorącego napoju.

Herbaty bez kofeiny zyskują coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro poza walorami smakowymi, wpływają one również pozytywnie na organizm, przyczyniając się do utrzymania go w dobrym zdrowiu. Zdecydowanie powinny je wybierać osoby, dla których spożywanie substancji pobudzających nie jest wskazane z różnych względów. Jednak często po herbaty rooibos, czy owocowe napary sięgają również ci, którzy oczekują wyjątkowego smaku, aromatu i chwili relaksu przy filiżance parującej herbaty.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close