Written by 14:26 Specjaliści

Jak chronić zęby przed ubytkami?

Leczenie kanałowe znamy wszyscy, albo z autopsji albo ze słyszenia. Nie jest to jednak przyjemny zabieg, często obarczony sporą dawką bólu. Niestety dla wielu pacjentów jest to ostatnia deska ratunku, szczególnie jeśli przez dłuższy czas zwlekają z wizytą u stomatologa. Leczenie endodontyczne możemy wykonać w większości gabinetów czy klinik stomatologicznych w Polsce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej „leczenie kanałowe w Łodzi” lub dodać miasto w którym mieszkamy, aby uzyskać informacje o gabinetach stomatologicznych w naszej okolicy.

Jednak istotą jest, co zrobić aby stomatologa nie odwiedzać zbyt często, a wizyty kontrole kończyć z sukcesem, bez dodatkowego leczenia zębów.

Jak dbać o uzębienie?

Zęby są naszą wizytówką. Pożółkłe i z licznymi ubytkami nie zrobią na nikim dobrego wrażenia, a nieleczone mogą prowadzić do stanów zapalnych i dużego cierpienia. Przede wszystkim warto zadbać o codzienną higienę jamy ustnej.

  • Idealnym rozwiązaniem jest szczotkowanie zębów po każdym spożytym posiłku, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Warto myć zęby minimum 2-3 razy dziennie pamiętając o tym, aby nie przyciskać szczoteczki zbyt mocno do dziąseł.
  • W jamie ustnej gromadzą się bakterie i osadzają nie tylko na zębach. Żeby z nimi walczyć, a tym samym wspomóc nasze uzębienie, warto stosować płyny do płukania jamy ustnej, które nie tylko pozwolą zwalczyć niechcianych gości, ale także odświeżą oddech.
  • Nie możemy także zapominać o regularnych przeglądach stomatologicznych u dentysty. To że nie boli nas ząb, nie oznacza, że nie zaczyna rozwijać się próchnica, albo że nie pojawiają się ubytki, które z czasem zaczną doskwierać o wiele bardziej i infekować zęby obok. Sam przegląd stanu uzębienia w większości gabinetów stomatologicznych przeprowadzany jest bezpłatnie, a dzięki temu jesteśmy też w stanie w odpowiednim czasie zareagować i uniknąć bólu oraz zaoszczędzić środki finansowe.

W zależności od gabinetu dentystycznego i miejscowości w jakiej mieszkamy, cena za wyleczeniu jednego kanału może wahać się do 200 zł wzwyż. Cena za światłoutwardzalną plombę to koszt od 80 zł do nawet 300 zł w zależności od ubytku. Przegląd zębów u stomatologa, regularne czyszczenie zębów to mały koszt, który warto ponieść w ramach profilaktyki stomatologicznej. 

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close