Written by 11:31 Porady

Jak dbać o zdrowie podczas pracy?

W pracy spędzamy większość swojego życia. Niezależnie, czy jest to 8 godzin dziennie, czy więcej, warto uświadomić sobie, że to, jak spędzamy ten czas, może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.

Higiena pracy – jakie są regulacje?

Na rynku pracy oferowane są różne umowy. Ponieważ w Polsce pracodawcy płacą duże podatki od regulowanego stosunku pracy, bardzo często proponuje się pracownikom umowy zlecenia lub o dzieło. W przypadku tych form zatrudnienia nie ma oficjalnych regulacji odnośnie bezpieczeństwa w trakcie pracy, tym bardziej warto więc samodzielnie zadbać o dobre nawyki. Natomiast Umowę o Pracę reguluje kodeks pracy i zasady BHP. Według nich, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi warunki do tego, aby praca wykonywana była w sposób bezpieczny oraz zdrowy.

Jednak za własne zdrowie w dużej mierze jesteśmy odpowiedzialni my sami. Dbać o zdrowie należy zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Jak? W sieci istnieje wiele informacji o tym, jak zdrowo funkcjonować na co dzień. Porady o zdrowiu na blogu eu-eu.eu są ciekawym zbiorem informacji, które pomogą Ci wyrobić sobie zdrowe nawyki. W pracy jest to szczególnie ważne, choć wiele osób, zaaferowanych zadaniami do wykonania, nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę na co dzień.

Jak dbać o zdrowie w pracy fizycznej?

Są różne rodzaje pracy. Jedni z nas stworzeni są do pracy fizycznej, wykonując często niebezpieczne działania dla dobra ogółu, inni czują się dobrze w pracy intelektualnej, tworząc nowe rozwiązania, pisząc czy wspierając sprzedaż. Praca fizyczna może mieć wiele odcieni. Zazwyczaj, każdy zakład pracy ma swoje regulacje odnośnie bezpieczeństwa, pracownik natomiast musi pamiętać o tym, aby sumiennie ich przestrzegać.

Jedną z najważniejszych kwestii w pracy fizycznej jest regularne robienie sobie przerw. W przypadku pracy produkcyjnej, na budowie lub innego rodzaju pracach, w których zużywa się dużo energii fizycznej, przerwę powinno się robić średnio co dwie godziny.

Równie ważne jest jedzenie – warto zabrać do pracy zdrowy posiłek, który dostarcza organizmowi dużo energii. Może to być pełnoziarniste pieczywo i owoce, ważne jest jednak również, aby raz dziennie zadbać o porządny, sycący posiłek.

Jak dbać o zdrowie w pracy biurowej?

Praca biurowa, choć wydaje się najmniej niebezpieczna, również wymaga odpowiedniego zaangażowania w nasze zdrowie. Jedną z najważniejszych kwestii w tego rodzaju działalności jest właściwa higiena wzroku. Pracując 8 godzin przed komputerem jesteśmy narażeni na rozwijanie się wad wzroku, suchość oka, a także szkodliwe działanie fioletowego światła, płynącego z ekranu. Oprócz noszenia okularów (jeśli mamy wadę wzroku i lekarz nam je zaleci) ważne jest robienie sobie przerw. W przypadku pracy przy komputerze na każdą godzinę przypada 5 minut przerwy, podczas której należy oderwać wzrok od komputera i popatrzeć w dal. Pomaga to oczom odpocząć.

W przypadku pracy biurowej ważny jest również ruch. Osoby wykonujące pracę siedzącą powinny o te kwestie zadbać na co dzień. Jeśli więc spędzasz większość dnia przed biurkiem, zapisz się na siłownię lub chociaż wróć do domu na nogach.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close