Written by 21:06 Choroby

Jak leczyć szumy uszne?

Szumy uszne to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, na którą uskarża się coraz więcej osób. Co więcej, płeć czy wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Mogą pojawić się zarówno u osób w podeszłym wieku, jak i nastolatków. Warto wspomnieć również o tym, że niepokojące, a niekiedy zupełnie utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu dźwięki w niektórych przypadkach mogą świadczyć np. o poważnych schorzeniach. Jednak w zdecydowanej większości lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić powodów, przez które owe szumy zostały wywołane. Kluczowe jest tu jednak zauważenie lub przypomnienie, że szumy uszne nie wpływają na kondycję słuchu – nie pogarszają go, ani też nie poprawiają. W dłuższej perspektywie czasu mogą doprowadzić do problemów w kontaktach międzyludzkich, a także długotrwałych problemów z zasypianiem. Jakie mogą być więc przyczyny szumów usznych? Jak powinno wyglądać leczenie? Szczegóły poniżej. 

Na początku warto zauważyć, że szumy uszne to nic innego, jak wszelkiego rodzaju dźwięki, które nie wynikają z bodźców akustycznych. Ponadto słyszy je wyłącznie osoba, której dotyczą. Nie są więc słyszalne na zewnątrz. Co może odpowiadać za pojawienie się niepożądanych dźwięków? Otóż jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn jest nadmierna ekspozycja na hałas i długie przebywanie w głośnych pomieszczeniach. Inną przyczyną mogą być również zmiany pojawiające się w uchu środkowym. Nie oznacza to jednak, że szumy uszne można zbagatelizować. W niektórych przypadkach mogą być sygnałem świadczącym o poważnym schorzeniu. Mowa tu m.in. o: 

  • anemii, 
  • niedosłuchu, 
  • stwardnieniu rozsianym, 
  • nadciśnieniu. 

Jak widać, przyczyny pojawienia się szumów usznych są zróżnicowane. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich ignorować. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że są powiązane z częściową lub całkowitą utratą słuchu. 

Jak leczyć szumy uszne? 

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać leczenie szumów usznych? Wbrew pozorom odpowiedzi na to pytanie poszukuje olbrzymia ilość osób, które zauważyły u siebie pojawienie się niepokojących dźwięków. Leczenie szumów usznych w dużej mierze – w zasadzie to w zdecydowanej – zależy od przyczyny, a także miejsca, w którym się pojawiły. Postawienie jednoznacznej diagnozy stwierdzonej wyłącznie po “szumach usznych” nie jest możliwe. Jednak jedną z najczęściej stosowanych i uniwersalnych metod jest terapia TRT. Na czym polega ? Otóż wsłuchiwanie się w nagranie z szumem szerokopasmowym sprawia, że dźwięki dochodzące ze środka ucha zostają wyciszone.

Niemal identyczne efekty gwarantuje szum jednostajny, czyli np. kapiąca woda z kranu czy szum morskich fal. Coraz częściej stosowaną praktyką jest także używanie laseru, który docierając do wnętrza ucha, pomaga jednocześnie w regeneracji i poprawie słyszenia.  Jednak oprócz leczenia u specjalisty warto również na własną rękę zadbać o komfort słyszenia. Jak to możliwe? Jedną z najważniejszy praktyk, którą warto wdrożyć, jest rezygnacja z przebywania w nadmiernie głośnych i hałaśliwych pomieszczeniach. W momencie, gdy uniknięcie nie jest możliwe, warto zaopatrzyć się w wyciszające stopery lub słuchawki. Kolejny rytuał w trosce o nienaganny słuch powinien odbywać się tuż przed snem. Chodzi przede wszystkim o to, aby jeszcze przed położeniem się do łóżka postawić na relaksującą i wyciszającą muzykę, która dodatkowo nie podrażnia i nie pobudza. Neutralne i przyjazne dla ucha dźwięki to absolutna podstawa. 

Reasumując, leczenie szumów usznych możliwe jest tylko dzięki wykryciu konkretnych przyczyn i jednoznacznym zlokalizowaniu miejsca, w którym pojawił się problem. Podejmowanie jakichkolwiek kroków na własną rękę może doprowadzić do długotrwałych problemów ze słuchem, a w niektórych – nieco bardziej drastycznych przypadkach – nawet całkowitą utratę. Specjalista, po dokonaniu szczegółowego wywiadu i badań będzie w stanie określić powód szumów usznych i zaproponować najlepsze, a co najważniejsze – skuteczne leczenie. Warto także pamiętać o domowych sposobach dbania o komfort prawidłowego słyszenia. Proste działania mogą mieć czasami naprawdę olbrzymią moc sprawczą.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Close