Written by 20:01 Porady

Jak poprawić pamięć i sprawność umysłową

Każdemu z nas zależy na tym, aby przez długie lata cieszyć się dobrą kondycją umysłową. Dla wielu jest ona dużo cenniejsza niż tężyzna fizyczna. Sprawna pamięć i umiejętność szybkiego kojarzenia w ogromnej części decyduje o jakości naszego życia. Tym lepszą wiadomością będzie fakt, że umysł możemy ćwiczyć, podobnie jak ciało. Mamy więc realny wpływ na jego kondycję.

Rozgrzewka dla mózgu 

Choć nasza głowa lubi rutynę, mózg wysila się dopiero, gdy ją przełamiemy. Najprostszym krokiem w tym kierunku jest zmiana drogi do pracy czy szkoły lub zmiana stałego miejsca, gdzie jadamy posiłki. To drobna różnica, która sprawi, że spojrzymy na rzeczywistość “innym okiem”, a mózg zacznie lepiej zapamiętywać i wiązać fakty. Na co dzień mogą to być zaskakujące drobiazgi, jak na przykład umycie zębów drugą ręką. Warto również rozszerzać swoją wiedzę na temat zdrowia psychicznego, które jest związane z procesami poznawczymi. Więcej informacji: https://www.centrumdobrejterapii.pl

Inną łatwo osiągalną metodą na rozgrzewkę umysłową jest pisanie ręczne oraz inne proste prace manualne. Aktywują rzadziej używane rejony mózgu, wpływając pozytywnie na przewodnictwo między neuronami. Przy okazji ręczne pisanie dziennika czy szydełkowanie może sprawić wiele radości i tym łatwiej wejdzie w krew. 

Świetnym sposobem na ćwiczenie umysłu jest czytanie współczesnej poezji. Krótkie utwory wymagają często koncentracji. Z jednej strony ważne jest wychwycenie wszelkich gier i zależności językowych. Z drugiej poskładanie sensu zbudowanego w tekście na jednej lub nawet kilku warstwach. Przy odrobinie wprawy jest to łatwe i wyjątkowo satysfakcjonujące. W pozornie krótkich, współczesnych utworach często możemy znaleźć mnóstwo sensów i odniesień. Co ważne, wystarczy przeczytać je kilka razy, a proces odkrywania treści kontynuować już w głowie, na przykład podczas spacerów (swoją drogą umysł uwielbia też ruch).

Umysł jak mięsień

Analogicznie do działania mięśni, umysł lubi być aktywny. Jest w najlepszej formie, gdy regularnie angażuje swoje zasoby. I tak jak człowiek nie przepada za monotonną dietą, tak mózg woli, gdy stawiane przed nim zadania są różnorodne. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku prostych zależnościach, łatwiej będzie nam utrzymać wysoką formę. Dzięki temu lepiej odnajdziemy się we współczesnym, wielozadaniowym świecie, który lubi płatać figle i stawiać przed nami coraz to nowsze, bardziej złożone wyzwania.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close