Written by 05:17 Porady

Jak postąpić, gdy stół pęka w szwach?

Podobno spożywanie jedzenia w odpowiednich warunkach wpływa dodatnio na zdrowie naszego ciała i ducha. Wszystkie wrażenia estetyczne, których doznajemy przy stole wpływają na nasz apetyt i ogólnie na nasze życie.
Aż strach pomyśleć, jak to się ma do sytuacji takiej, jak np. przyjęcia okolicznościowe, czy Święta. Często okazuje się wtedy, że pobyt przy stole podczas imprez okolicznościowych i Świąt niekoniecznie dobrze wpływa na nasze zdrowie, gdyż zazwyczaj za dużo konsumujemy. Nasz wzrok przekazuje nam intensywne wrażenia estetyczne, a to budzi nasz apetyt i zjadamy zbyt dużo. Co jest odczuwalne zaraz po konsumpcji. Nie czujemy się wówczas ani lekko, ani zdrowo, ani wesoło.

Lecz jak odejść od suto zastawionego stołu np. podczas wigilii, Świąt lub np. wesela. Jest to wprost niemożliwe, aby nie przesadzić z jedzeniem. Nasze kubki smakowe są rozbudzone, bo wciąż nęcone nowymi smakami i zapachami. A nasz wzrok wędruje po stole, na którym piętrzą się przysmaki. Trudno wówczas o silną wolę i odmówienie sobie skosztowania choćby małego kawałka tortu, czy kolejnego dania podawanego przez uśmiechniętego kelnera.

Jak postąpić w tak miłej i jednocześnie trudnej sytuacji?

Warto skupić się wówczas na powolnym jedzeniu i na delektowaniu się smakiem. Na dostarczaniu swojemu organizmowi miłych wrażeń, czyli przyjemności estetycznej. Wielką przyjemnością stanie się wówczas dla nas wkładanie do ust maleńkich kęsów, dokładne przeżywanie każdego z nich i wyciąganie z nich esencji smaku i aromatu.
W takiej sytuacji będziemy usatysfakcjonowani psychicznie i fizycznie. Gdyż powolna konsumpcja pozwoli na szybsze odczucie sytości. A to nasycenie wzmocni nasz organizm, a nie osłabi go, jak zazwyczaj bywa na wskutek przejedzenia. Większość z nas wie, jak można czuć się po zbyt obfitym posiłku. Czujemy się wówczas ciężko, posiadamy mało energii, jest nam gorąco. I ogólnie nie tryskamy energią tylko czujemy się bezsilni. A czasem nawet odczuwamy niemiłe dolegliwości żołądkowe, wątrobowe lub mamy kłopoty gastryczne. A wszystko spowodowane jest brakiem umiarkowania w jedzeniu. Dlatego tak ważna jest umiejętność kontrolowanie siebie przy stole, a zwłaszcza podczas biesiad.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close