Written by 14:15 Specjaliści

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Osoby, które umówiły się na wizytę u stomatologa, powinny pamiętać o kilku ważnych sprawach. Wszystko po to, by wizyta przebiegła w miłej atmosferze i zgodnie z oczekiwaniami pacjenta.

Lista pytań do lekarza

Chyba każdy pacjent przed wizytą ma w głowie wiele pytań, które chciałby zadać lekarzowi podczas pobytu w gabinecie. Tymczasem nerwy i stres często sprawiają, że żadnego z tych pytań nie można sobie przypomnieć, stając z dentystą twarzą w twarz. Doskonałym patentem jest przygotowanie sobie listy pytań, dzięki którym stomatolog w Chorzowie udzieli pacjentowi informacji na każdy temat, jaki go interesuje. Ten sposób doskonale sprawdza się u każdego innego specjalisty!

Czy można jeść przed wizytą?

Osoby, które mają wątpliwości co do tego, czy przed wizytą mogą spożyć posiłek, wcześniej mogą zapytać o to w rejestracji. Zwłaszcza osoby, które w trakcie badania mogą cierpieć na odruch wymiotny, powinny unikać jedzenia przed planowanym leczeniem stomatologicznym. Jedzenie jest absolutnie zabronione, jeśli leczenie zębów będzie odbywać się w ogólnym znieczuleniu – anestezjolog, który będzie je podawał, na pewno poinformuje o tym pacjenta. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o tym, że po niektórych procedurach stomatologicznych pacjent nie może pić i jeść przez jakiś czas – w takim wypadku przed wizytą warto zjeść lekkostrawny posiłek i uzupełnić płyny.

Kiedy warto zrezygnować z wizyty?

Zdarza się, że wizytę u dentysty należy odłożyć. Pacjent powinien dopilnować tego w sytuacji, kiedy w ostatniej chwili zachoruje bądź też dopadnie go przeziębienie. Jest to bardzo ważne nie tylko z tego powodu, że katar może utrudniać współpracę ze stomatologiem – ale także po to, aby uniknąć niepotrzebnego zarażenia postronnych ludzi, choćby w poczekalni.

Wizytę u dentysty bezwzględnie należy odwołać w sytuacji, kiedy u pacjenta pojawi się opryszczka. Jest ona bardzo zaraźliwa, a zainfekowane miejsce dodatkowo bardzo łatwo zranić podczas leczenia.

Przygotowanie dokumentacji medycznej

Zdarza się, że pacjenci z różnych powodów zmieniają gabinet dentysty – czasem jest to konieczne ze względu na przeprowadzkę, czasem – leczenie zęba, który wymaga pomocy specjalisty. Ze starego gabinetu warto odzyskać swoją dokumentację fotograficzną, jeżeli takowa była wykonywana, a także odpis karty pacjenta. Dzięki temu nowy stomatolog w łatwy sposób może określić, jakie zabiegi były dotychczas wykonywane na zębach. Oczywiście, przygotowanie dokumentacji medycznej nie jest konieczne, jednak, jeśli można w łatwy sposób uzyskać dostęp do tych materiałów, warto to zrobić.

Mycie zębów przed wizytą

Wydawać by się mogło, że dla większości pacjentów fakt, że przed wizytą u dentysty należy umyć zęby, jest oczywisty. Tymczasem stomatolodzy wskazują, że nie do końca tak jest. Dlatego przed każdą wizytą w gabinecie stomatologa warto dokładnie umyć zęby, wykorzystując nie tylko szczoteczkę, ale także nici i płyn do płukania jamy ustnej. Wszystko po to, by pozbyć się zalegających resztek pokarmowych. Zęby można umyć nie tylko w domu, ale także w łazience w przychodni – tuż przed wizytą.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Close