Written by 12:53 Badania

Jak wygląda USG jelit?

Ultrasonografia jelit jest jednym z najefektywniejszych badań diagnostycznych, pozwalających na rozpoznawanie schorzeń układu pokarmowego. Przeprowadza się je przy okazji USG jamy brzusznej.

Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i pomaga w kompleksowej ocenie ogólnego stanu jelit. USG musi być wykonane prawidłowo, z zastosowaniem odpowiedniej aparatury i zaawansowanych technik medycznych.

Ultrasonografia jelit

USG jelit przeprowadza się w ramach ultrasonografii jamy brzusznej. Na brzuch pacjenta nakładany jest specjalny żel, a następnie lekarz wodzi po nim głowicą aparatu. Badanie to pozwala na uwidocznienie pełnej grubości ściany jelit, a także przylegających do nich tkanek. Pod tym względem ultrasonografy zdecydowanie wyprzedzają klasyczne aparaty rentgenowskie z kontrastem czy endoskopy. Lekarz może przeanalizować grubość ściany, średnicę, perystaltykę czy warstwowość jelit. Istotnym etapem badania jest sprawdzenie unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich. Jeżeli ukrwienie jest wzmożone, może wskazywać na rozwój procesu zapalnego. Badanie USG jelit pozwala też na ocenę stanu węzłów chłonnych, tłuszczu trzewnego i krezki jelita. W ich obrębie lokalizować mogą się nie tylko stany zapalne, ale też nowotworowe.

Endosonografia jelit

Dokładniejszą odmianą badania jelit jest endosonografia. W tym przypadku do jelita wprowadzany jest fibroskop – urządzenie w formie rurki, podobnej do tej stosowanej przy kolonoskopii czy gastroskopii. Na końcówce znajduje się głowica, która wysyła fale ultradźwiękowe do wnętrza przewodu pokarmowego. Odbijają się one od tkanek i są odbierane przez głowicę. Uzyskany w ten sposób sygnał przesyłany jest do aparatu USG, co umożliwia odczyt danych. Endosonografia umożliwia bardzo dokładną ocenę stanu ścian jelita. Metodę tę stosuje się wówczas, gdy podczas innych badań rozpoznane zostaną trudne do jednoznacznego zdefiniowanie nieprawidłowości. Technika ta jest szczególnie pomocna w ocenie zmian chorobowych w układzie pokarmowym oraz jego otoczeniu, np. gruczole krokowym. W połączeniu z biopsją, endosonografia stanowi bardzo precyzyjny sposób oceny ścian jelita. Wykorzystuje się ją w diagnostyce chorób nowotworowych, np. do oceny rozległości zmian.

Przygotowanie do badania USG jelit

Tradycyjne badanie USG jelit może być przeprowadzane tylko u pacjentów będących na czczo przez minimum sześć godzin. Lekarz może w trakcie wizyty poprosić o spożycie wody niegazowanej. W endosonografii zalecenia są podobne jak w przypadku kolonoskopii czy gastroskopii. Wymagane jest m.in. przejście na dietę płynną na trzy dni przed badaniem oraz zaprzestanie przyjmowania żelaza. Z reguły lekarz przepisuje także specjalny środek przeczyszczający.

(Visited 430 times, 1 visits today)
Close