Written by 20:16 Porady

Jak z głową urządzić pokój dziecięcy?

Niezależnie od wieku, środowisko w jakim przebywamy ma na nas ogromny wpływ, jednak szczególnie mocno oddziałuje ono w wieku dziecięcym. Zadbajmy więc o to, aby przestrzeń dla maluchów pozwalała im na nieskrępowaną zabawę i zdrowy rozwój.

Mniej mebli, to większa przestrzeń do zabawy

Urządzając pokój dziecięcy starajmy się nie przesadzić z ilością mebli, sprzętów i kolorów. Wszak dobrze znane jest wszystkim powiedzenie, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Sprawy mają się tak samo z kolorem ścian. Zbyt intensywne barwy są w stanie zmęczyć nawet takie wulkany energii jak małe dzieci. Warto sięgnąć po styl skandynawski, który obejmuje poręczne i uniwersalne umeblowanie oraz bezpieczne, naturalne materiały.

Postawmy na odcienie ciepłej bieli, beżu lub stonowanych pasteli. Dodatki, które pojawią się wraz z dziećmi będą stanowić naturalne urozmaicenie przestrzeni, a brak dodatkowych, zbędnych bibelotów ograniczy chaos kompozycyjny.

Kształtowanie przestrzeni a kształtowanie charakteru

Według jednej z najpopularniejszych metod wychowawczych opracowanych przez Marię Montessori (już na początku XX wieku!) środowisko, w którym wychowuje się młody człowiek powinno być bezpieczne, przyjazne, a przede wszystkim wspierające poznawanie przez dziecko świata.

Pomoże w tym dostęp do kreatywnych artykułów i pomocy naukowych – rosnący z czasem, wraz z dzieckiem. Od pierwszych dni życia dziecka starajmy się stworzyć mu otwartą, dostępną i niegroźną przestrzeń. Im mniej, tym lepiej – unikniemy ryzyka uderzenia się dziecka podczas energicznej zabawy.

Dobrym pomysłem na zaaranżowanie przestrzeni do spania jest wigwam, namiocik lub baldachim nad futonem. Tego typu przestrzeń osobista pozwoli dziecku na samostanowienie oraz wspomoże w poznawaniu umiejętności stawiania granic i da możliwość zapanowania nad emocjami w swojej przestrzeni.

Krok w stronę samodzielności

O ile pokój dla małych dzieci urządzimy samodzielnie, to starszaki chętnie wezmą udział w wystroju swojego kącika stawiając kolejny krok na ścieżce samodzielności. Zaproponujmy im umieszczenie na ścianach plakatów z postaciami z ukochanych bajek lub grafikami przedstawiającymi faunę i florę. Wnętrze ramek będzie towarzyszyć dzieciom tak długo, jak same będą miały na to ochotę, a my z łatwością zmienimy aranżację w późniejszych latach. Z bałaganem dzieci na pewno sobie poradzą same, ale możemy im trochę pomóc w późniejszym poskromieniu go. Wyrabianie z dzieckiem nawyków organizacji przestrzeni wokół siebie z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nieocenioną pomocą w organizowaniu przestrzeni są wszelkiego rodzaju poręczne, wiklinowe kosze i pojemne pudełka do przechowywania rzeczy. Na uwagę zasługują te w stylu skandynawskim, który łączy prostotę, wygodę i dobry smak, jak na przykład kosze do przechowywania z oferty Missdeco.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close