Written by 09:44 Choroby

Kamica nerkowa – co warto wiedzieć?

Kamica nerkowa jest chorobą dość powszechną, na którą narażony jest każdy z nas. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?

Kamica nerkowa w pigułce

Kamica nerkowa to choroba, która polega na wytrącaniu się w drogach moczowych nierozpuszczalnych kamieni, nazywanych kamieniami nerkowymi. Są to twarde złogi, które zapychają drogi moczowe i sprawiają tym samym wiele problemów. Jakie objawy mogą świadczyć o obecności takich kamieni w drogach moczowych? Ból, który pojawia się w okolicy nerek, nudności oraz wymioty – oto symptomy, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie. O problemach z kamieniami nerkowymi może też świadczyć obecność krwi w moczu, uczucie ogólnego rozbicia oraz podwyższona temperatura.

Skąd biorą się takie problemy?

W jaki sposób powstają kamienie nerkowe? Czynników, które sprzyjają ich rozwojowi, jest wiele. Niewłaściwa dieta, podwyższony poziom wapnia we krwi oraz nadczynność przytarczyc – wszystko to sprzyja problemom z kamicą nerkową. Wiadomo, że na rozwój tego problemu mogą mieć wpływ również liczne dolegliwości jelitowe.

Co można zrobić?

Leczenie kamicy nerkowej powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalisty, do którego powinniśmy się wybrać w chwili, gdy dostrzeżemy pierwsze niepokojące symptomy choroby. Dzięki temu można w porę rozpocząć odpowiednią kurację, w której istotną rolę będą odgrywać leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. W przypadku większych kamieni nerkowych trzeba się poddać operacji. W trakcie takiego zabiegu, lekarz może skorzystać z wielu możliwości. Często kamienie nerkowe są rozbijane za pomocą ultradźwięków, bywa jednak i tak, że niezbędna staje się ingerencja chirurga.

W jaki sposób można się chronić przed kamicą nerkową?

Ponieważ leczenie kamicy nerkowej może wiązać się z operacją, a sama choroba oznacza wiele problemów z silnym bólem, warto w porę podjąć te kroki, dzięki którym ryzyko zachorowania znacznie się zmniejsza. Na czym polega profilaktyka w przepadku kamieni nerkowych? Przede wszystkim na wypijaniu odpowiednich ilości wody każdego dnia oraz na unikaniu nadmiernej ilości wapnia w swej diecie. Pomocna jest też regularna aktywność fizyczna, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie sprawniej funkcjonować.

Kamica nerkowa to bolesna i uciążliwa przypadłość. Im wcześniej wypowiemy wojnę tej chorobie, tym lepiej dla nas.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close