Written by 20:49 Badania

Kiedy ginekolog może potwierdzić ciążę?

ginekologa na terenie Łodzi

W większości przypadków pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki, niestety niekoniecznie może okazać się to prawdą. Zaburzenia menstruacji mogą mieć wiele przyczyn zarówno na podłożu psychicznym oraz fizycznym. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji w pierwszej kolejności będzie zrobienie testu na własną rękę, a dopiero później wybranie się do lekarza w celu przeprowadzenia stosownych badań. W takim układzie jak wygląda przebieg takiego badania? Na jakiej podstawie ginekolog może potwierdzić ciążę oraz jakie badania trzeba wykonać, żeby mieć stuprocentową pewność?

Po pierwsze – test

W przypadku podejrzenia ciąży najlepiej samodzielnie wykonać test ciążowy. Testy dostępne są w każdej aptece, a wykonanie go jest bardzo proste. Test ciążowy zarówno płytkowy, jak i strumieniowy ma za zadanie wykryć hormon hCG w moczu i w zależności od tego podaje wynik negatywny lub pozytywny. Hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa jest produkowany w organizmie kobiety przez zarodek, a następnie przez zarodek, tak więc jego obecność można wykryć już nawet dwa dni po zapłodnieniu. Żeby mieć większą pewność co do wyniku testu, nie należy robić go do 8-10 dni po stosunku. Do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po zbliżeniu, a organizm potrzebuje kilku dni, żeby poziom hormonu wzrósł do wykrywalnego przez podstawowy test, w przeciwnym wypadku test na nic się zda i będzie dawał negatywny wynik.

Krok drugi, czyli badanie krwi w celu potwierdzenia ciąży

Badanie krwi to jedna z metod potwierdzania ciąży, która daje stuprocentową pewność. Metoda z domowym testem, choć skuteczna nie daje zawsze całkowitej pewności. Podczas badania krwi nie tylko dowiemy się o obecności gonadotropiny, ale również o jej ilości we krwi. Badanie hCg jest istotną kwestią, na której podstawie lekarz może stwierdzić, czy ciąża przebiega pomyślnie wedle norm określonych dla konkretnego tygodnia ciąży. Jeśli zarówno samodzielny test, jak i badanie krwi wyszły pozytywnie, koniecznie zgłoś się jeszcze do ginekologa na badanie. Pamiętaj, żeby umówić się nie później niż w 10 tygodniu, ale oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Zarówno zbyt mały, jak i za duży poziom hormonu we krwi może zwiastować różne powikłania, warto więc nie szukać informacji na własną rękę i od razu skonsultować się ze specjalistą.

Wizyta lekarska

Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest wizyta u ginekologa. Podczas spotkania lekarz przeprowadzi wywiad, przebada, przejrzy fachowym okiem wyniki wcześniejszych badań oraz prawdopodobnie oficjalnie potwierdzi ciążę. W czasie wizyty niezbędne będzie również przeprowadzenie badania USG oraz badania palpacyjnego, dzięki którym stwierdzi typowe objawy ciąży jak np. zasinienie czy rozpulchnienie szyjki macicy oraz widoczny pęcherzyk ciążowy (widoczny już od 4 tygodni). Dzięki wcześniejszym wynikom oraz przeprowadzonym podczas wizyty badaniom lekarz może od razu stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży, czy też nie. Jeżeli pacjentka nie miała przeprowadzonego badania USG podczas wizyty, lekarz prawdopodobnie zleci je na kolejną wizytę, które powinna odbyć się między 11 a 14 tygodniem. Badanie to potwierdzi ostatecznie obecność zarodka w macicy oraz pomoże ustalić inne istotne sprawy, między innymi: jak rozwija się płód, określić jego wielkość, a na podstawie tego nawet potencjalną datę porodu.

Ginekolog w Łodzi

Jeśli potrzebujesz niezwłocznej wizyty u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży lub po prostu profilaktycznego przebadania się, najlepszym wyborem będzie udanie się do najbliższej przychodni lub swojego sprawdzonego ginekologa. Doświadczony personel oraz miła i profesjonalna atmosfera sprawią, że nie będziesz czuć się niekomfortowo i zostaniesz obdarzona szczególną opieką podczas każdej wizyty. Jeżeli szukasz sprawdzonego ginekologa na terenie Łodzi, zadzwoń i umów się na wizytę.

(Visited 88 times, 1 visits today)
Close