Written by 14:18 Specjaliści

Kiedy może pomóc fizjoterapia?

Fizjoterapia to nauka medyczna, która pozwala utrzymywać, rozwijać oraz przywracać zdolności ruchowe człowieka. Na czym dokładnie polega?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina nauki, która wykorzystuje ruch oraz inne czynniki fizyczne w celach leczniczych. W jej skład wchodzą dwa podstawowe działy – kinezyterapia oraz zabiegi fizykalne.

Fizjoterapia to bardzo szerokie zagadnienie, obejmujące zabiegi fizykoterapeutyczne oraz leczenie ruchem. Jej zadaniem jest złagodzenie bólu, przywrócenie sprawności fizycznej, a także poprawa sprawności ruchowej i zwiększenie siły organizmu. Pozwala to na ułatwienie pacjentowi codziennego funkcjonowania.

Kto może skorzystać z fizjoterapii?

Wiedza fizjoterapeutów pozwala na rozwiązywanie problemów związanych z:

  • chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona bądź też udar,
  • schorzeniami układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego – zaburzeniami związanymi z urazami kręgosłupa, urazami sportowymi, zapaleniem stawów, bólem pleców,
  • schorzeniami układu sercowo-naczyniowego – rehabilitacja po przebytym zawale oraz przewlekłe choroby serca,
  • schorzeniami układu oddechowego – astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Kto może zająć się fizjoterapią?

Osoba, która chce uzyskać prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz licencję. W tym celu należy ukończyć 3-letnie studia licencjackie, 5-letnie studia magisterskie, a także 4-letnie podyplomowe studia specjalizacyjne.

Ich program jest bardzo rozbudowany i obejmuje zajęcia ze studiów psychologicznych, medycznych oraz pielęgniarskich. W trakcie zajęć przyszły fizjoterapeuta poszerza swoją wiedzę na temat fizjologii i anatomii człowieka, diagnostyki funkcjonalnej, a także biomechaniki oraz kinezjologii.

Student zdobywa wiedzę na temat ćwiczeń, które:

  • mają utrzymać sprawność pacjenta,
  • znoszą ból,
  • poprawiają lub pozwalają uzyskać pełną sprawność fizyczną,
  • przywracają utracone funkcje ruchu,
  • wpływają na poprawę funkcjonowania układów organizmu,
  • korygują wady postawy,
  • zapobiegają odleżynom,
  • przygotowują człowieka do życia z niepełnosprawnością.

Jakie zabiegi stosują fizjoterapeuci?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabiegi fizjoterapeutyczne mogą odbywać się w różnych miejscach – w szpitalu, przy łóżku chorego, w szpitalu rehabilitacyjnym, przychodni rehabilitacyjnej, gabinecie fizjoterapii, sanatorium, a nawet w domu pacjenta. Obejmują one między innymi: masaże terapeutyczne, ultrasonoterapię, kąpiele lecznicze, laseroterapię, ćwiczenia z zakresu ruchu, światłolecznictwo, krioterapię, ultradźwięki, kinesiotaping, elektroterapię, terapię elektromagnetyczną.

Czy fizjoterapia jest refundowana?

Z pomocy fizjoterapeuty na NFZ można skorzystać w placówkach, które posiadają podpisane kontrakty. Wizyta odbywa się na podstawie wystawionego przez specjalistę skierowania. Niestety, na wizytę trzeba często czekać bardzo długo, toteż wielu pacjentów w potrzebie decyduje się na poszukiwanie fizjoterapeuty na własną rękę.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close