Written by 20:00 Porady

Kriolipoliza – sposób na usuwanie tkanki tłuszczowej

A co gdyby dało się w prosty sposób, bez rygorystycznych diet czy ćwiczeń pozbyć niechcianych „boczków”, usunąć „fałdki” na brzuchu, zgubić trochę tłuszczu z ud? Cóż, na to pytanie istnieje jedna odpowiedź: kriolipoliza! 

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza, czyli tzw. „leczenie zimnem”, jest to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, polegający na bezinwazyjnym usuwaniu tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach. Przy zabiegu wykorzystuje się niskie temperatury – około 5 stopni Celsjusza. Kriolipoliza polega na zasysaniu próżniowo skóry do głowicy urządzenia i chłodzenia jej. Dochodzi wówczas do schłodzenia komórek tłuszczowych w celu spowodowania ich rozpadu (lipolizy). Adipocyty, przez wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, są szczególnie podatne na działanie niskich temperatur. Co ważne, komórki o niewielkiej zawartości tłuszczu są natomiast bardziej odporne. Dzięki temu, komórki tłuszczowe ulegają zamrożeniu i zniszczeniu (rozpadowi), przy czym tkanki sąsiednie (np. naczynia krwionośne) są całkowicie bezpieczne (ze względu na ich odporność na niskie temperatury). Po rozpadzie komórek tłuszczowych, uwalniają się z nich tłuszcze i trafiają do krwiobiegu, gdzie zostają przetransportowane do wątroby. W wątrobie tłuszcze są najpierw metabolizowane, a potem wydalane z organizmu.

Przebieg zabiegu kriolipolizy

Zabieg kriolipolizy trwa od około 30 do 60 minut. Na początku partię ciała poddawaną zabiegowi pokrywa się specjalnym żelem, którego zadaniem jest przewodzenie niskiej temperatury. Następną czynność stanowi przyłożenie do wybranego miejsca urządzenia do kriolipolizy. Urządzenie to zasysa skórę i chłodzi ją. Po 3 dniach od zabiegu rozpoczyna się proces rozpadu komórek tłuszczowych.

Jakie są efekty zabiegu kriolipolizy?

Pierwsze efekty można zauważyć po około 2 tygodniach po poddaniu się zabiegowi kriolipolizy. Bezpieczne zniszczenie komórek tłuszczowych podczas zabiegu skutkuje tym, że nie zregenerują się już one (ze względu na fakt, że w wyniku procesów metabolicznych zostają całkiem usunięte z organizmu). Dzięki temu, obszar ciała, na który zadziałała zimna temperatura pozostanie na trwałe wymodelowany. Co więcej, w przypadku wzrostu wagi u osoby poddanej zabiegowi, w miejscu, w którym wykonano kriolipolizę, istnieje znikome ryzyko pojawienia się niechcianej tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejsze efekty zabiegu kriolipolizy zauważymy na takich partiach ciała, jak: brzuch, talia, „boczki”, uda, kark, pośladki oraz ramiona.

Przeciwwskazania do kriolipolizy

  • cukrzyca
  • padaczka
  • rozrusznik serca
  • choroby krwi (krioglobulinemia, hipoproteinemia zimnych aglutynin)
  • choroba Raynauda – napadowy skurcz naczyń krwionośnych podczas ekspozycji rąk i stóp na zimno
  • pokrzywka z zimna
  • ciąża i karmienie piersią
  • zaburzenia pracy nerek
  • zaburzenia pracy wątroby
  • miejscowe zaburzenia krążenia
  • miejscowe stany zapalne, otwarte rany

Zabieg kriolipolizy w liczbach

  • zabieg kriolipolizy pozwala na zredukowanie tkanki tłuszczowej w danym miejscu na ciele o około 25-40%,
  • zabieg można wykonać w seriach od 2 do 5 zabiegów, które należy przeprowadzać w odstępach około sześciotygodniowych,
  • pierwsze efekty kriolipolizy zauważyć można po około 2 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu,
  • najlepsze efekty zauważalne będą po około 6 tygodniach (trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała).

Komu szczególnie poleca się zabieg kriolipolizy?

Zabieg kriolipolizy najbardziej skuteczny będzie u osób charakteryzujących się standardową budową ciała, nieposiadających wysokiego stopnia otyłości czy znacznej nadwagi. Szczególnie poleca się tą metodę usuwania niechcianej tkanki tłuszczowej u tych, którzy walczą z miejscowym nadmiarem tłuszczu podskórnego i u których nie skutkuje dieta czy ćwiczenia. 

Więcej o najciekawszych zabiegach medycyny estetycznej przeczytasz na stronie: https://qcl.pl

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close