Written by 11:27 Choroby

Na czym polega chirurgiczne zmniejszanie żołądka?

Osoby, które zmagają się z nadwagą i otyłością, często szukają sposobów na to, by wspomóc swoje odchudzanie. Jedną z metod, która pozwala na dość szybkie zmniejszenie masy ciała, jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Warto jednak wiedzieć, że bariatria jest rozwiązaniem ostatecznym. Dla kogo jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka? Co warto wiedzieć o bariatrii?

Na czym polega chirurgiczne zmniejszanie żołądka?

Zabiegi chirurgiczne z zakresu bariatrii powodują utratę wagi poprzez ograniczenie ilości pokarmu, jaką może otrzymać żołądek. Dzięki temu minimalizuje się ilość wchłanianych kalorii. Aby jednak było to możliwe, niezbędny jest zabieg chirurgiczny, który zmniejszy pojemność żołądka. Jest kilka sposobów, by to osiągnąć. Chirurgiczne zmniejszanie żołądka wyjaśnia Clinicforyou.pl, prezentując najpopularniejsze zabiegi bariatryczne, na jakie decydują się osoby zmagające się z otyłością. O jakich operacjach mowa? Jakie są sposoby na zmniejszenie żołądka?

Metody zmniejszania żołądka

W związku z tym, że w leczeniu otyłości olbrzymiej najskuteczniejszą metodą są operacje bariatryczne, coraz częściej wykonuje się chirurgiczne zabiegi zmniejszania żołądka. Dzięki nim wielu osobom udaje się nie tylko schudnąć, ale też wygrać z chorobami, które wynikają lub współtowarzyszą otyłości, jak np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze. A jakie są rodzaje zabiegów zmniejszania żołądka?

Balon wewnątrzżołądkowy – dzięki umieszczeniu w żołądku pustego silikonowego worka, który następnie wypełnia się roztworem soli fizjologicznej, możliwe jest zmniejszenie objętości żołądka. Balon uciska na ścianki organu, dzięki czemu organizm otrzymuje sygnał o sytości. To pozwala na przyjmowanie znacznie mniejszej ilości pokarmu. Warto wiedzieć, że taki balon umieszcza się przy pomocy gastroskopu, w znieczuleniu miejscowym, nie jest więc to bardzo inwazyjny zabieg.

Opaska żołądkowa – w tym wypadku na żołądek zakłada się silikonową opaskę, która dzieli go na dwie części. W związku z tym, że w pierwszej z nich mieści się mało jedzenia, pacjent szybko może poczuć się najedzony. Plusem takiego rozwiązania jest to, że opaskę można zdjąć z żołądka w każdej chwili. Utrudnieniem może być konieczność przestrzegania półpłynnej diety.

Bypass żołądkowy to operacja bariatryczna, która jest najlepiej poznanym zabiegiem, a dzięki temu, że coraz częściej wykonywana jest laparoskopowo, cieszy się dużą popularnością. A na czym polega tego typu zmniejszanie żołądka? Wytwarza się w górnej części żołądka zbiornik o niewielkiej pojemności, który zostaje bezpośrednio połączony z dalszym odcinkiem jelita cienkiego. Sprawia to, że ograniczona jest ilość spożywanego pokarmu, ale też zmienia się nieco wchłanianie, gdyż enzymy trawiące z żołądka i dwunastnicy mieszają się z pokarmem w końcowym odcinku jelita cienkiego, dzięki czemu zmniejsza się ilość wchłanianych kalorii.

Mankietowa resekcja żołądka jest dzisiaj bardzo popularną operacją zmniejszającą żołądek. Tego typu zabieg bariatryczny polega na wycięciu fragmentu żołądka, co bezpośrednio przekłada się na ilość pokarmu, jaki może przyjąć pacjent w trakcie jednego posiłku. Warto wiedzieć, że przeprowadzenie tego typu zabiegu ma wpływ nie tylko na pojemność żołądka, ale również na hormony – organ nie wydziela już hormonu pobudzającego łaknienie, czyli greliny. Niestety po tego typu zabiegu konieczne jest przestrzeganie diety do końca życia.

Jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka?

A dla kogo w ogóle są dedykowane zabiegi bariatryczne? Kto może walczyć z otyłością poprzez chirurgiczne zmniejszenie żołądka? Przede wszystkim wskazaniem jest współwystępowanie innych chorób. Osoba, która cierpi na otyłość, może również zmagać się z cukrzycą typu 2, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem trzustki i wieloma innymi przypadłościami.

Nie bez znaczenia jest również to, jakie konsekwencje dla samopoczucia psychicznego i codziennego funkcjonowania ma otyłość u danego pacjenta.

Możliwe jest zmniejszenie żołądka na NFZ, ale zabiegi bariatryczne przeprowadzają również prywatne kliniki. Z pewnością czas oczekiwania w nich na operację zmniejszenia żołądka jest znacznie krótszy. Warto rozważyć każdy scenariusz, ale wyjść w końcu z choroby.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close