Written by 15:34 Choroby

Objawy zaćmy. Czym się różni od jaskry?

Zaćma i jaskra, to niebezpieczne choroby układu wzroku, które mogą dotknąć każdego. Chociaż głównie przypisuje im się występowanie u osób starszych, mniej więcej od 45 roku życia, to dotykają one również młodsze osoby, a niekiedy nawet dzieci. Zarówno zaćma jak i jaskra wpływają na widziany przez nas obraz, nieleczone postępują prowadząc do ślepoty lub bardzo mocnego ograniczenia zasięgu i pola widzenia.

Zaćma a jaskra – czym to się różni?

Bardzo często zaćma i jaskra są ze sobą mylone. Są to jednak dwie różne choroby. Zaćma charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka. W praktyce oznacza to, że pacjent traci ostrość widzenia, ma problemy z oceną odległości, widzi podwójny i rozmazany obraz, ciężko także skupić mu wzrok na obserwowanym obiekcie. Pocieszający jest jednak fakt, że zmiany chorobowe, które postępują przy zaćmie są odwracalne, a prawidłowo wykonany zabieg i szybka diagnostyka prowadzą do całkowitego wyleczenia schorzenia. Jaskra w porównaniu do zaćmy jest chorobą nieuleczalną i polega na uszkodzeniu nerwu wzorkowego, które prowadzi do wysokiego ciśnienia w oku. Objawia się światłowstrętem, trudnością z widzeniem po zmroku i w złych warunkach oświetleniowych, ciemnymi plamami podczas patrzenia w dal lub z bliska, łzawieniem, a także nawracającymi bólami oczu i głowy.

Chociaż i jaskra i zaćma powodują poważne problemy ze wzrokiem, nie mają nic wspólnego z wadą wzroku, która wpływa na stan naszego widzenia z oddali lub z bliska. Długowzroczność czy krótkowzroczność jest korygowana odpowiednio dobranymi okularami, jednak dolegliwości jaskry i zaćmy pozostają z nami pomimo najlepiej dobranych szkieł korekcyjnych.

Leczenie zaćmy

Jeśli u pacjenta pogarsza się wzrok także w jasnym świetle i pojawia się podwójne widzenie to znak, że należy udać się do okulisty. Objawy te bowiem sugerują zaćmę, którą lekarz w łatwy sposób zdiagnozuje. Pamiętaj, że zaćma to nie wyrok ślepoty. Wielką szansą na normalne życie jest bowiem możliwość jej wyleczenia. Niestety nie są to krople do oczu ani jakiekolwiek inne leki farmakologiczne. Jedynym sposobem na skuteczną walkę z zaćmą jest operacja. Zaleca się ją w momencie pogorszenia wzroku pacjenta, które uniemożliwia jego normalne, codzienne funkcjonowanie. Polega ona na usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpieniu jej nową soczewką sztuczną. Cały zabieg trwa ok. 20 minut a chory jest wypisywany do domu jeszcze tego samego dnia. Ponieważ całość odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, jest to metoda bezpieczna nawet dla osób starszych. Rana pooperacyjna goi się ok dwa-trzy miesiące. Podobnie jest z  poprawą ostrości widzenia. To najprostszy i jedyny sposób na walkę z tą chorobą.

Skoro jaskra jest nieuleczalna, to co daje jej zoperowanie?

Jaskra to taki cichy wróg, który atakuje często nie dając żadnych objawów. Jeśli takie zaczynają się pojawiać, często są bagatelizowane, ponieważ nie wydają się być groźne. Do okulisty najczęściej pacjent trafia  gdy sprawa staje się poważna. Pogorszenie wzroku, widzenie aureoli, zaczerwienienie i ból oka, nudności i wymioty to bardzo niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na jaskrę. Jeśli zostanie ona zdiagnozowana  należy natychmiast podjąć leczenie, które ma za zadanie niedopuścić do pogorszenia widzenia i minimalizować skutki rozwoju choroby poprzez obniżenie i wyregulowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pierwszym krokiem jest zastosowanie odpowiednich kropli. Jeśli ich działanie jest niewystarczające są jeszcze zabiegi laserowe lub leczenie operacyjne. Skutki jaskry są nieodwracalne ale można zahamować postępowanie tej choroby, dlatego tak ważne jest kontrolowanie wzroku i wzmożona czujność.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Close