Written by 17:31 Porady

Recepta na antykoncepcję online – czy to dobre rozwiązanie?

Antykoncepcja hormonalna w Polsce wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza, jednak może być to również recepta online. Zalet konsultacji zdalnych z lekarzem w przypadku potrzeby otrzymania recepty na antykoncepcję jest wiele, ale są i wady takiego rozwiązania. Sprawdź, kiedy e-recepta wystawiana przez Internet to dobra opcja, a kiedy nie. 

E-recepta online na antykoncepcję – kiedy może być przydatna?

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę, przy czym od jakiegoś czasu może być to również recepta online, czyli wystawiana przez lekarza zdalnie. Z recepty na antykoncepcję online chętnie korzysta wiele pacjentek, choć jest również spora grupa kobiet, które obawiają się takiej opcji. Faktem jest, że rozwiązanie to ma zarówno zalety, jak i wady, a wszystko uzależnione jest od sytuacji, w jakiej znajduje się pacjentka.

Kiedy konsultacje zdalne z lekarzem to dobre rozwiązanie?

Zdalny kontakt z lekarzem może być dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentek, które mają już dobrze dobraną antykoncepcję hormonalną i od lekarza potrzebują wyłącznie recepty. Jeśli kobieta swoją antykoncepcję już jakiś czas stosuje i nie zmaga się z uciążliwymi skutkami ubocznymi, które kwalifikowałyby ją do zmiany tabletek na inne, recepta przez Internet może być wystarczająca. Dotyczy to pacjentek, które badają się regularnie i nie mają bieżących problemów zdrowotnych wymagających zbadania.

Recepta na antykoncepcję online – gdzie można ją otrzymać i kiedy może być przydatna?

Jeśli pacjentce bardzo pilnie potrzebne jest nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych lub tabletka „dzień po”, recepta online może okazać się najlepsza. W tym celu należy skorzystać z konsultacji online z lekarzem, który sprawdzi wcześniej wskazania i przeciwwskazania do przepisania danego leku. E-recepta online na tabletki antykoncepcyjne może być pacjentce przepisana między innymi na portalu NaszaRecepta.pl. Realizacja e-recept wystawionych online jest bardzo szybka i przebiega bezproblemowo, więc nie trzeba się jej obawiać.

Korzystanie ze zdalnych konsultacji lekarskich z możliwością wystawienia e-recepty sprawdzić może się w sytuacjach awaryjnych, gdy czas nagli. Jeśli kobieta zapomni o kończącym się opakowaniu, a chce zachować ciągłość antykoncepcji, może być to dobre rozwiązanie. To także wygodna opcja, gdy kolejki do lekarzy są długie lub ciężko dostosować godziny pracy przychodni do swojego trybu pracy czy życia. To ponadto dobra opcja w sezonie infekcji wirusowych, gdy pacjentka obawia się zarażenia w kolejce do lekarza. 

Kiedy konsultacje zdalne z lekarzem to nie najlepsze rozwiązanie?

Zdalne konsultacje nie zawsze mogą zastąpić te stacjonarne. Po dobór antykoncepcji hormonalnej najlepiej zgłosić się na wizytę stacjonarną i wykonać stosowne badania. Tyczy się to również zmiany antykoncepcji hormonalnej na inny typ. Jeśli kobieta dawno nie wykonywała badań ginekologicznych lub odczuwa dolegliwości wymagające zbadania, również wizyta stacjonarna może być konieczna.

Jak wygląda realizacja e-recept online?

Załóżmy, że pacjentce przepisane zostały przez Internet tabletki antykoncepcyjne lub tabletka „dzień po”. Recepta online przychodzi w postaci SMS z kodem czterocyfrowym, ponadto zapisywana jest w IKP, a jej wydruk informacyjny wysyłany jest w wiadomości e-mail. Jak wygląda dalsze postępowanie? 

  • W aptece farmaceucie podać można kod z otrzymanego SMS. Jest on czterocyfrowy, a dodatkowe uwierzytelnienie polega na podaniu numeru PESEL. 
  • Skorzystać można z wydruku informacyjnego e-recepty z kodem kreskowym. Jak sprawdzić receptę online w sieci? Logując się do swojego IKP lub sprawdzając skrzynkę e-mail, gdzie również e-recepta będzie wysłana. Farmaceucie wystarczy okazać kod kreskowy dokumentu, a dodatkowe uwierzytelnienie będzie zbędne.
(Visited 14 times, 1 visits today)
Close