Sigmoidoskopia jest badaniem endoskopowym. Badanie to pozwala na obejrzenie od wewnątrz 60 – 80 cm ostatniego odcinka jelita grubego (odbytnicy). Dzieje się tak dzięki wprowadzeniu przed odbyt kamerki umieszczonej na końcu specjalnego, giętkiego urządzenia. Po za samym badaniem podczas tego zabiegu można pobrać wycinki do badań histopatologicznych.
Wskazania do wykonania zabiegu sigmoidoskopii
Badanie to zaleca się pacjentom, u których stwierdzono:
- krew w stolcu;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- nieprawidłowości we wlewie doodbytniczym (tzw. lewatywa);
- nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
- mimowolne oddawanie stolca;
- przedłużająca się biegunka o niejasnej przyczynie.
Jak przygotować się do zabiegu sigmoidoskopii?
Pacjent, który musi poddać się sigmoidoskopii, na dzień przed zabiegiem po zjedzeniu obiadu musi zaprzestać spożywania pokarmów stałych. Dozwolone są za to płyny. Na dzień przed zabiegiem – wieczorem, lub tego samego dnia – rano, pacjent powinien mieć wykonany zabieg lewatywy (wlewy doodbytnicze w celu oczyszczenia i opróżnienia jelita grubego).
Przebieg badania sigmoidoskopijnego
Pacjent, który ma mieć wykonane badanie sigmoidoskopijne powinien położyć się na lewym boku ugiętymi nogami. Przez odbytnice lekarz prowadzący badanie wprowadza specjalny aparat z kamerką. Kamerka przesyła obraz z wnętrza jelita grubego do monitora. W trakcie takiej czynności, jeśli zachodzi potrzeba, można pobrać wycinki do badania błony śluzowej do badania histopatologicznego.