Dermatolog, podolog, kosmetolog i trycholog – prześwietlmy zakres działań poszczególnych specjalizacji i dowiedzmy się, kiedy umówić się na wizytę do konkretnego eksperta.
Czym zajmuje się dermatolog?
Jest lekarzem zajmującym się strukturą skóry, jej funkcjami oraz schorzeniami. W zakres pracy dermatologa wchodzi też opieka nad wytworami naskórka (włosami, paznokciami). Na wizytę umów się wtedy, kiedy zauważysz nowe, niepokojące zmiany na przykład brodawki, pieprzyki, zabarwienia i plamy. Specjalista ten zajmuje się leczeniem trądziku, egzemy, grzybic, atopowego zapalenia skóry, nowotworów skóry, rozstępów, odleżyn, odmrożeń i oparzeń, a nawet łupieżu czy łysienia. Badanie skupia się na wywiadzie, czyli zbieraniu informacji na temat danych zmian, przyczyn, ewentualnych innych objawów oraz chorób przewlekłych i zażywanych leków. Aby umówić się na wizytę, trzeba mieć skierowanie, niemniej jeśli sprawa jest pilna, możemy przyjść do gabinetu prywatnego. Dermatolog jest lekarzem, sprawdźmy zatem, czym zajmują się Podolog Warszawa, kosmetolog i trycholog.
Czym zajmuje się podolog?
Choć nie jest lekarzem, musi posiadać fachową wiedzę i eksperckie doświadczenie z zakresu opieki nad stopami klientów, potwierdzone certyfikatami. Zajmuje się ich estetyką, lecz tym, co odróżnia go na przykład od kosmetyczki, jest koncentracja na zdrowiu. Podolog zajmuje się dolegliwościami i zmianami chorobowymi, ich profilaktyką i leczeniem. Jeśli borykasz się z wrastającymi paznokciami, żylakami, płaskostopiem, koślawymi palcami, grzybicą, niepokojącymi zgrubieniami w okolicy pięt, sprawdź tutaj, co możesz na to poradzić. Wizyta również polega na przeprowadzeniu wywiadu na temat stanu zdrowia, trybu życia, diety oraz informacji na temat konkretnych dolegliwości. Kończy się na wykonaniu zabiegu zdrowotno-estetycznego, w którego trakcie podolog dokładnie pozna i oceni stan twoich stóp i paznokci oraz wyznaczy następne kroki w leczeniu i pielęgnacji.
Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog zajmuje się skórą głowy człowieka oraz jej wytworami, czyli rzecz jasna włosami. On również nie jest lekarzem (mógł posiąść wykształcenie kosmetologiczne), lecz ekspertem w swej dziedzinie. Jego zadaniem jest przywrócenie równowagi na skórze głowy, jej naturalnego pH, flory bakteryjnej oraz zbadanie i zanalizowanie kondycji włosa, aby wyznaczyć właściwą ścieżkę leczenia. Często działa we współpracy z lekarzami i innymi specjalistami, dlatego że źródło wypadania włosów, z którymi najczęściej borykają się pacjenci, może być złożone, spowodowane wieloma różnymi czynnikami.
Na wizytę umów się z:
- nadmiernym wypadaniem włosów,
- świądem,
- łupieżem,
- łuszczycą skóry głowy,
- łojotokowym zapaleniem skóry,
- wszelkimi innymi zmianami występującymi w obrębie skóry głowy,
- pogorszeniem się kondycji włosów (osłabieniem, nadmiernym przetłuszczaniem się).
Czym zajmuje się kosmetolog?
Musiał ukończyć studia wyższe, żeby zdobyć dyplom z zakresu kosmetologii. Jego działania skupiają się na profesjonalnej pielęgnacji skóry oraz zabiegów odmładzających i poprawiających jej kondycję. Właśnie do niego udamy się, jeśli zechcemy zlikwidować przebarwienia, blizny czy zmarszczki. Kosmetolog wykonuje zabiegi za pomocą fal radiowych, ultradźwięków, laserów, mezoterapii i peelingów chemicznych.
Jak zatem widać, specjalistów od skóry jest wielu. Jedno jest pewne, jeśli trafimy na prawdziwych ekspertów, nie tylko pomogą nam uporać się z problemem, ale też doradzą, jeśli zmiany będą wymagały skorzystania z pomocy kolejnych specjalistów i lekarzy.