Written by 13:28 Kosmetyki

Sucha skóra – higiena i pielęgnacja problematycznej cery

Sucha skóra to jedna z najbardziej problematycznych typów cery. Charakterystyczne pieczenie, napięcie, niezdrowy wygląd to tylko niektóre jej cechy, mogące znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto poznać sposoby jej pielęgnacji, by zminimalizować podrażnienie i poprawić ogólny stan, co z kolei poprawi samopoczucie i wzmocni pewność siebie.

Duży problem suchej skóry

Suchość skóry wynika z zachwianej gospodarki hydrolipidowej. Oznacza to, że w organizmie występuje zbyt niski poziom lipidów. To z kolei powoduje zaburzenie funkcji ochronnej naskórka. Cera staje się w ten sposób narażona na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Skóra traci swoją naturalną sprężystość, jest szorstka, matowa i szybciej się starzeje. Dodatkowo jest ona znacznie cieńsza. Często można więc zobaczyć naczynia krwionośne, a nawet rozszerzone naczynka. Wszystko to powoduje spory dyskomfort posiadaczek tego typu problemu. Niestety to jeszcze nie koniec. Proces regeneracji suchej skóry zachodzi bowiem znacznie dłużej, co z kolei spowodować może wiele podrażnień i wywołać reakcję alergiczną, a nawet poważniejszą infekcję.

Dlaczego skóra jest sucha?

Przyczyn suchości skóry jest wiele. Do podstawowych należą:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki środowiskowe, takie jak przebywanie w niskich lub wysokich temperaturach, silna ekspozycja na promienie UV (np. w solarium), klimatyzacja, suche powietrze, wiatr, różnego rodzaju zanieczyszczenia wody,
  • starzenie się skóry,
  • nieprawidłowa higiena,
  • menopauza,
  • niezdrowa dieta, uboga w składniki odżywcze, minerały i witaminy,
  • spożywanie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia,
  • choroby, takie jak cukrzyca i nieprawidłowe działanie tarczycy,
  • choroby skóry – łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Jak dbać o suchą skórę?

Brak odpowiedniej pielęgnacji może zakończyć się nieestetycznym złuszczaniem się naskórka, pojawieniem się szorstkich w dotyku powierzchni, a także nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Dlatego też warto poznać sposoby, pozwalające na minimalizowanie przykrych skutków posiadania tego typu cery.

Higiena podstawą sukcesu

Gruntowne oczyszczanie skóry stanowi niezbędny element jej pielęgnacji. Jednak w codziennej rutynie można sięgnąć po kosmetyk, który w przypadku suchej cery uczyni więcej szkody, niż pożytku. Dlatego też warto zwracać uwagę, by dobierać toniki, mgiełki i żele, wyrównujące poziom pH. Dodatkowo stosowane produkty powinny nie tylko oczyszczać, ale i nawilżać wrażliwą, suchą skórę. Najlepiej nadadzą się do tego kosmetyki, posiadające w swoim składzie ekstrakty z ziół, takich jak np. szałwia czy rumianek. I to po nie należy sięgać, podczas codziennej higieny suchej cery.

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Sucha skóra to zdecydowany przeciwnik nagłych zmian i skrajnych temperatur. Szkodzą jej zarówno silne mrozy, jak i letnie upały. Ciepło wysusza i podrażnia. Warto więc zrezygnować z solarium i intensywnych kąpieli słonecznych, a wakacyjne miesiące zainwestować w dobry krem z filtrem UV. Podobnie sytuacja ma się w przypadku ekspozycji na działanie ujemnych temperatur. W tym przypadku należy zastosować tłusty lub półtłusty krem, by zapewnić cerze ochronę przed szkodliwymi dla niej czynnikami.

Zdrowa dieta ratunkiem dla skóry!

Nie tylko czynniki zewnętrzne mają wpływ na stan skóry człowieka. To również sposób odżywiania i nawadniania organizmu determinuje jej wygląd. Aby w pełni zadbać o suchą cerę, należy zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe na te znacznie zdrowsze. Spożywanie dużych ilości wody jest wyjątkowo ważne, ale stanowi zaledwie połowę sukcesu. W menu osoby z problemami ze skórą powinny znaleźć się przede wszystkim produkty bogate w kwasy omega-3. Na talerzu musi być miejsce dla tłustych ryb, owoców morza, orzechów włoskich i awokado. Codzienną dietę warto wzbogacić w olej lniany i humus. To wszystko przyczyni się nie tylko do polepszenia kondycji skóry, ale i całego organizmu, zapewniając zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd.

Jak wiadomo nie od dziś, o skórę trzeba dbać. Nie dotyczy to tylko tej suchej, ale również i tłustej, mieszanej czy normalnej. Odpowiednia higiena i pielęgnacja mogą sprawić cuda. Wsparcie odpowiedniej diety i codzienne nawadnianie jest również warunkiem sukcesu w walce z problemami z przesuszoną, ściągniętą i piekącą skórą.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close