Written by 13:20 Choroby

Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków, obok alkoholizmu i narkomanii, jest uzależnieniem od przyjmowania środków psychoaktywnych i prowadzi do uzależnienia fizycznego. Coraz więcej pacjentów zgłasza się z problemem niekontrolowanego zażywania medykamentów. Sprawdźmy, na czym polega lekomania.

Definicja lekomanii

Choroby cywilizacyjne, szeroka dostępność do leków bez recepty, suplementy diety, środki przeciwbólowe i nasenne, środki uspokajające w społeczeństwach wysokorozwiniętych stwarzają doskonałe warunki do wystąpienia przyjmowania farmaceutyków, nad których ilością i częstotliwością przyjmowania chory traci kontrolę. Miejsca takie jak Ośrodek terapii uzależnień prowadzą terapię mająca pomóc ludziom uzależnionym od tej choroby, stopniowo wyniszczającym organizm. Zażywanie lekarstw, zwłaszcza bez zgody i wiedzy lekarza oraz bez podstaw do przyjmowania środków, wiąże się z wystąpieniem efektów ubocznych, wypisanych na ulotce – na przykład drgawki, biegunka, wymioty, problemy z oddychaniem – które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedawkowania i śmierci.

Dlaczego uzależniamy się od spożywania leków?

W XXI wieku pokładamy słuszną nadzieję w medycynę. Problem pojawia się, kiedy każdą dolegliwość chcemy wyleczyć medykamentem, najczęściej bez recepty, na przykład sprzedawanym w marketach i drogeriach. Uzależniamy od środków przeciwbólowych  czy nasennych, wierząc w reklamy zapewniające o cudownej mocy konkretnego produktu. Leczenie lekomani wymaga zatem użycia radykalnych środków, takich jak w przypadku choroby alkoholowej czy narkomanii – farmaceutyki przestrajają bowiem organizm, a brak określonej substancji może powodować silne zaburzenia czynności życiowych organizmu.

Objawy lekomanii

Jeśli podejrzewasz lekomanię u siebie lub u kogoś bliskiego, koniecznie zanalizuj zachowania swoje lub tej osoby, weryfikując je z poniższą listą:

  • Potrzeba zwiększania dawek określonego leku, co ma związek z wyższą tolerancją na substancje zawarte w farmaceutyku;
  • Brak kontroli nad ilością przyjmowanego leku;
  • Wystąpienie tak zwanego lekowego zespołu abstynencyjnego (silny niepokój, problemy z koncentracją, obsesyjne myślenie o zażyciu leku, problemy emocjonalne, drgawki, problemy ze snem, halucynacje oraz inne dolegliwości fizyczne i psychiczne);
  • Zaniedbanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, zainteresowań, pasji, hobby, pracy, obowiązków i innych dotychczasowych aktywności.

Konsekwencje trwania w uzależnieniu od leków

Skutki uzależnienia rzutują na życie lekomana: na jego zdrowie psychiczne, na jego odnajdywanie się w rzeczywistości, na jego relację z bliskimi, wreszcie na obowiązki, na kwestie finansowe, na poczucie własnej wartości.

Nie zapominajmy o zdrowiu a aspekcie fizycznym: zniszczeniu mogą bowiem ulec narządy wewnętrzne, może dojść do zatrucia organizmu, a wreszcie do śmierci.

Na czym polega terapia?

Terapia zaczyna się od detoksu, czyli do wypłukania z organizmu toksyn pochodzących z farmaceutyków. Dopiero wtedy można przystąpić do terapii indywidualnej, zbiorowej i do zajęć wspomagających leczenie.

Trzeba pamiętać, że każdy z nas niesie brzemię odpowiedzialności za swoje życie. Nie można zmusić nikogo do leczenia, niemniej jest ono konieczne, aby chory mógł zacząć budować od nowa.

(Visited 34 times, 1 visits today)
Close