Written by 05:26 Specjaliści

Walka z żylakami kończyn dolnych

Ogromna ilość ludzi na świecie boryka się na co dzień z opuchniętymi i bolącymi nogami. Nawet, jeśli do tej pory wciąż nie zauważyliśmy zmian na skórze, powinniśmy się poważnie zastanowić, czy i nas nie dotyczy problem żylaków kończyn dolnych.

Varicose veins (tłum. Ang.) powstają na skutek zaburzeń krążenia. Zastawki w łydkach utrudniają krwi powrót do serca, zatrzymując ją w jednym miejscu. To prowadzi do rozciągnięcia żył oraz ich nieestetycznego wyglądu. Należy pamiętać, że krew ma i tak utrudnione zadanie w przepływie – siła grawitacji ma potężny wpływ na nasze ciało. Dlatego już przy pierwszych oznakach pojawiania się żylaków nie lekceważmy tematu. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że dziedziczymy tą przypadłość po kimś z rodziny – większość przypadków niewydolności żylnej ma podłoże genetyczne.

Osoby zorientowane w temacie wiedzą doskonale, że to schorzenie może być bardzo uciążliwe. Nasze nogi nigdy nie są lekkie, a ból naczyń krwionośnych może nam towarzyszyć już od momentu wstania z łóżka. Istnieje też kwestia wyglądu zewnętrznego naszych łydek i ud – ciemnoniebieskie żylaki widoczne pod skóra są problemem estetycznym, szczególnie dla młodych kobiet.

Jeśli borykamy się z podobnym problemem, nigdy nie możemy zapomnieć, że ruch to absolutnie podstawa. Siedząc lub stojąc godzinami w bezruchu wspomagamy jedynie natężenie bólu i dyskomfortu. Ponadto aktywność fizyczna dosłownie wzmacnia żyły i sprawia, że krew zaczyna nabierać tempa i we właściwy sposób wraca z naszych nóg do serca. Nie zapominajmy także o regularnych kontrolach u specjalisty. Tylko lekarz może w stu procentach ocenić stopień zaawansowania żylaków, jak i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Możemy się wspomóc specjalnymi kremami z wyciągiem z kasztanowca oraz tabletkami stosowanymi profilaktycznie. Ich skład ma za zadanie odciążyć nasze nogi i wyeliminować ból towarzyszący nam przy codziennych czynnościach.

Żylaki kończyn dolnych nie stanowią zagrożenia dla życia. Mogą, co prawda, są to jednak naprawdę skrajne przypadki, gdzie leczenie i pielęgnacja naprawdę zostały zaniedbane i doszło do poważnych powikłań w naszym układzie krwionośnym. Nie zaniedbujmy się. Tego typu problem pojawia się raz i nie znika już nigdy; mamy jednak wpływ na nasze żyły i możemy sobie pomóc.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close