Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego, którego głównym zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed infekcjami. Gdy węzły chłonne powiększają się, otrzymujemy sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Co warto wiedzieć na temat węzłów chłonnych? Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?
Węzły chłonne transportują i filtrują limfę – substancję, która odpowiada za oczyszczanie naszego organizmu ze szkodliwych toksyn, np. wirusów, bakterii oraz grzybów.
Gdzie występują węzły chłonne?
Znane są nam węzły chłonne twarzowe, szyjne (podżuchwowe, karkowe i potyliczne), podobojczykowe oraz pachwinowe (podkolanowe, miednicze oraz pachowe). Obok nich w naszym organizmie występuje sieć mniejszych węzłów chłonnych, które otoczone są gęsta siecią naczyń krwionośnych. Węzły chłonne w naszym organizmie mają ważną rolę do odegrania. To właśnie w nich powstają limfocyty, czyli komórki układu immunologicznego, które mają zwalczać niebezpieczne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. Węzły chłonne filtrują jednocześnie limfę – bardzo ważny płyn tkankowy, który pomaga oczyszczać organizm ze szkodliwych toksyn, a jednocześnie odgrywa ważną rolę w transporcie tłuszczów pokarmowych.
Jakie problemy z węzłami chłonnymi pojawiają się najczęściej? Wśród tych przypadłości, z którymi borykamy się bardzo często, prym wiodą powiększone węzły chłonne. Taka sytuacja wiąże się zazwyczaj z różnego rodzaju infekcjami – bardziej lub mniej groźnymi. Powiększenie się węzłów chłonnych wynika z faktu, iż muszą się one zmierzyć z większa ilością bakterii lub wirusów, co oznacza dla nich intensywniejszą pracę. Niestety, powiększone węzły chłonne mogą być też sygnałem świadczącym o początkach poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet o rozwoju choroby nowotworowej. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy powiększeniu węzłów chłonnych towarzyszą takie objawy, jak utrata masy ciała, ogólne osłabienie organizmu oraz problemy z apetytem. W takim przypadku wizyta u lekarza oraz wykonanie podstawowych badań stają się sprawą bardzo ważną dla każdego z nas.