Written by 15:22 Porady

Zdrowie mamy przed, w trakcie i po ciąży – porady

Ciąża, mimo że dla wielu kobiet jest błogosławieństwem i wyczekanym czasem, bardzo obciąża organizm. Aby uniknąć przykrych skutków tego stanu, warto wiedzieć jak należy dbać o siebie przed, w trakcie, jak i po ciąży. Stosowanie się do określonych zaleceń pozwoli na doskonałe samopoczucie na wszystkich etapach macierzyństwa.

Skąd czerpać wiedzę związaną z ciążą?

Tematyka ciąży i rodzicielstwa dla wielu osób jest bardzo zagadkowa, krąży wokół niej także wiele mitów i fałszywych przekonań. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie poszukiwać wartościowych informacji na ten temat. Jeżeli chce się dokształcać w sieci, dobrze jest wybierać wartościowe serwisy, w których można znaleźć informacje na temat rodzicielstwa, np. https://maxmama.pl/kategoria/zdrowie. To właśnie w publikowanych w Internecie artykułach można znaleźć mnóstwo wiedzy związanej z ciążą, wychowaniem i zdrowiem mamy oraz maluszka. Dobry pomysłem jest także obserwowanie profilów specjalistów w social media, jak i dołączenie do grup dla mam w serwisach społecznościowych. Niezwykle wartościowym źródłem informacji na temat dbania o siebie w ciąży, w czasie jej trwania oraz po porodzie naleźć można w fachowej literaturze – książkach oraz czasopismach. Ważne jest jednak, aby dokładnie zweryfikować autora publikowanych treści oraz wybierać jak najnowsze wydania.

Jak przygotować się do ciąży?

Planowanie ciąży i starania się o dziecko warto poprzedzić rzetelnym sprawdzeniem stanu swojego zdrowia. Warto udać się do ginekologa, który będzie mógł skontrolować formę przyszłej mamy, jak i znaleźć i pomóc zniwelować ewentualne przeszkody mogące utrudnić lub uniemożliwić zajście w ciążę. Kolejnym specjalistą, którego należy odwiedzić przed zajściem w ciążę, jest stomatolog. U wielu kobiet zauważyć można zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy w tym czasie, dlatego wato uzupełnić wszelkie ubytki. Ponadto eksperci zalecają, aby przed zajściem w ciążę:

  • zrezygnować z używek,
  • zadbać o zdrową, wartościową dietę, bogatą w produkty zawierające kwas foliowy,
  • uprawiać sport.

Ponadto, gdy waga przyszłej mamy nie jest w normie, warto ją znormalizować.

O czym wato pamiętać w czasie ciąży?

W czasie ciąży trzeba mieć na uwadze fakt, że zdrowa mama to zdrowy maluch. W związku z tym konieczne jest zadbanie o kwestie: zdrowej diety (należy szczególnie zwrócić uwagę na produkty, których trzeba unikać, m.in. surowe ryby, jaja, mięso, sery pleśniowe), braku używek (związany jest nie tylko z ich zażywaniem przez przyszłą mamę, ale i przebywaniem w towarzystwie np. osób palących), aktywności fizycznej dostosowanej do samopoczucia, wieku ciąży, prawidłowości jej rozwoju oraz regularnych wizyt u ginekologa. W kwestii podróżowania warto zaznaczyć, że wielu specjalistów zaleca, aby ciężarna nie prowadziła samochodu, gdy nie jest to konieczne oraz, by dolna część pasa przechodziła pod brzuchem. Loty powinny być możliwie najkrótsze – najlepiej by trwały maksymalnie 2 – 3 godziny. W związku ze wspomnianym wcześniej ryzykiem rozwoju próchnicy u ciężarnych przyszła mama powinna szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Jak zadbać o siebie po ciąży?

Męczący poród oraz absorbujący maluch nie sprzyjają poporodowej regeneracji. W ferworze nowych obowiązków kobieta nie powinna zapominać o sobie i swoim zdrowiu. Warto skupić się w dalszym ciągu na wartościowej diecie, bogatej w mikroelementy, ponieważ w czasie porodu dochodzi do ich bardzo dużej utraty. Można jeść wszystko, na co ma się ochotę – nie istnieje tzw. dieta matki karmiącej. Nie należy jednak spożywać w nadmiarze wysoko przetworzonego jedzenia ani dużej ilości kofeiny i innych środków pobudzających. Bardzo ważna jest higiena intymna oraz dbałość o brzuch za pomocą masażów i kosmetyków ujędrniających skórę. Młoda mama może powrócić do aktywności fizycznej po konsultacji z ginekologiem. Bardzo dobrym pomysłem jest także wizyta w poradni uroginekologicznej, by skontrolować stan dna miednicy. W kwestii psychologicznej warto pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich emocji, dać sobie czas na odpoczynek oraz nie bać i nie wstydzić się proszenia o pomoc.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close