Written by 10:04 Dieta i ćwiczenia

Akademia nordic walking

Praktycznie nie ma dnia, byśmy wychodząc z domu nie natknęli się na osoby maszerujące z kijkami. Nic dziwnego, bowiem nordic walking uważany jest za sport dla każdego – zarówno dla młodych, jak i starszych, w różnej kondycji organizmu. Co więcej, ten sport naprawdę uzdrawia.

Dlaczego nordic walking?

Maszerowanie z kijkami jest doskonałą formą ruchu, bowiem uruchamia nie tylko mięśnie nóg, ale i górnej części ciała. Już po kilku dniach takich ćwiczeń napięcie tych mięśni wzrasta, a tym samym zwiększa się wydolność oraz koordynacja. Przy prawidłowym chodzie mięśnie nóg oraz grzbietu pracują w odciążeniu, co sprzyja ich regeneracji oraz chroni kości przed osteoporozą. Ponadto, maszerując z kijkami zwiększa się również dopływ krwi z tlenem do serca, zaś mózg zaczyna wydzielać endorfiny, odpowiedzialne za dobry nastrój. Wynika z tego, że nordic walking jest doskonałym sposobem zapobiegającym depresji, a także pomagającym w przypadku problemów ze snem.

Co więcej, badania dowodzą, że maszerując z kijkami spalasz o ok. 21 proc. kalorii więcej, niż podczas równie energicznego marszu bez nich. Nordic walking podnosi również puls (średnio o 14 uderzeń) oraz ciśnienie tętnicze, rozwija zmysł równowagi, czyni ruchy sprężystymi i energicznymi.
Należy jednak uważać – choć chodzenie z kijkami wydaje się dziecinnie proste, trzeba dokładnie wiedzieć, w jaki sposób się poruszać. Jeśli będziemy to robić w nieprawidłowy sposób, tylko obciążymy stawy. Dlatego tego rodzaju aktywność należy zacząć od nauki prawidłowej techniki.

Od czego rozpocząć naukę?

Warto przygotować się do przygody z nordic walking od energicznego chodzenia bez kijków. Należy przy tym stawiać duże kroki, za każdym razem stawiając stopy od pięty. Plecy należy trzymać prosto, zaś głowę podniesioną wysoko – warto przy tym patrzeć w dal, bowiem może to pomóc w utrzymaniu wyprostowanego odcinka szyjnego kręgosłupa i rozluźnieniu mięśni karku i ramion.

Po kilu minutach takiego treningu „na sucho” można wziąć do ręki kijki i ciągnąć je za sobą należy robić płynne, naprzemienne wymachy ramionami do przodu. Dłonie można trzymać początkowo otwarte, zaś kiedy nasz chód będzie już płynny, należy chwycić rękojeść kijków i rytmicznie wbijać je w podłoże, lekko się przy tym odpychając. Kijki wbijamy w ziemię mniej więcej w połowie długości naszego kroku. Następnie maszerujemy z kijkami ukośnie skierowanymi w tył.

Podczas marszu stawiamy długie kroki i wykonujemy sprężyste ruchy ramionami: prawa noga do przodu – lewa ręka do przodu, lewa noga do przodu, prawa ręka do przodu. Dłoń z kijkiem powinna przechodzić przez linie bioder. Chwyt powinien być mocny i pełny, całą dłonią, natomiast kiedy kijek jest z tyłu, rozluźniamy napięcie. Warto przed każdym takim marszem robić w domu 10-minutowa rozgrzewkę, dzięki czemu nie narazimy się na kontuzję.

Jaki sprzęt?

Choć wyglądają podobnie, należy pamiętać, by do nordic walking nie używać kijków narciarskich. Te do maszerowania maja inny grot, bez wyżłobienia na palce. Są wyposażone w rękawiczki i mają regulowaną długość – optymalna to ok. 65 proc. wzrostu osoby je używającej. Na początku, w trakcie nauki chodzenia z nimi, możemy je nieco skrócić, dzięki czemu łatwiej się do nich przyzwyczaimy.

Warto również pomyśleć o wygodnych butach sportowych, które nie uciskają stopy. Noś również ze sobą butelkę z wodą / bidon, dbając o nawodnienie organizmu. Możesz również zaopatrzyć się w krokomierz na nadgarstek, by móc bezpośrednio monitorować swoje postępy.

Przeciwwskazania

Choć ruch to zdrowie, a nordic walking jest zalecany nawet osobom z problemami ortopedycznymi czy zaburzeniami równowagi, to jednak powinno się unikać tego rodzaju aktywności przy silnych przykurczach, bólach mięśni, stawów biodrowych i kolan – w takich przypadkach zawsze należy skonsultować z lekarzem rodzaj aktywności. Ponadto ostrożnie do tego sportu powinny podchodzić osoby z chorobą reumatyczną i skokami ciśnienia.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close