Written by 10:09 Dieta i ćwiczenia

O otyłości

Problem zbyt wysokiej masy ciała dotyczy już ponad 50% dorosłych Polaków. Istnieje wiele przyczyn przybierania na wadze, związanych m. in. z genetyką (co jednak występuje bardzo rzadko) lub znacznie powszechniejszymi zaburzeniami hormonalnymi (zmniejszenie przemiany materii, zwiększenie apetytu).

Często nie bez znaczenia pozostaje zdrowie psychiczne. Wiele osób traktuje objadanie się jako sposób na poprawę samopoczucia, co w konsekwencji może prowadzić do uzależnienia od jedzenia. Czasem winne okazują się przyjmowane lekarstwa lub inne substancje chemiczne. Jednym ze wskaźników pozwalających ocenić nasz stan zdrowia jest body mass index, w skrócie BMI. BMI powyżej 25 wskazuje na nadwagę, a ponad 30 otyłość. Ważne jest, aby rozróżniać te dwa pojęcia.

Nadwaga jest swego rodzaju stanem ostrzegawczym, mogącym łatwo zamienić się w otyłość – chorobę zagrażającą zdrowiu i życiu pacjenta. Charakteryzuje się ona nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie (> 15% u mężczyzny i > 25% u kobiety). Najbardziej niebezpieczny jest nadmiar tłuszczu w okolicy talii, mniej w okolicy pośladków i bioder. Do konsekwencji należą stany zapalne, stany przedcukrzycowe i cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, problemy z płodnością, wzrost cholesterolu, kamica żółciowa, zwyrodnienie stawów, a nawet udar mózgu lub zawał serca. Ryzyko zawału u kobiet z BMI > 29 jest aż trzy razy większe, niż u pacjentek z BMI w granicach normy.

Waga znacząco przekraczająca normę zwiększa ryzyko wystąpienia aż 13 nowotworów. W skrajnych przypadkach osoba chora może utracić możliwość chodzenia oraz wymagać pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Takie uzależnienie może prowadzić do problemów natury emocjonalnej. Konsekwencje, fizyczne jak i psychiczne, są więc bardzo poważne. Walka z otyłością wymaga dużej dawki samodyscypliny, konieczne jest bowiem zachowywanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia.

Medycyna pozostaje jedynie wsparciem dla pacjenta, któremu może zaoferować np. operację pomniejszenia lub sztucznego wypełnienia żołądka. Osoba, która pokonała otyłość może wymagać kolejnej operacji, służącej tym razem pozbyciu się nadmiaru skóry, który również utrudnia funkcjonowanie.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Close