Written by 13:28 Porady

Domowa apteczka. W co należy ją wyposażyć?

Apteczka domowa powinna zawierać niezbędne artykuły na wypadek niespodziewanych problemów zdrowotnych lub sytuacji awaryjnych w domu. Warto również w niej przechowywać stałe leki. Czy jednak jest niezbędna i jakie powinny być jej zawartość? Te kwestie zostaną wyjaśnione w niniejszym tekście.

Czy domowa apteczka jest konieczna?

Chociaż przepisy dotyczące apteczek nie obowiązują w domu, to warto rozważyć ich posiadanie. Mogą one okazać się użyteczne w wielu sytuacjach, takich jak nagłe zachorowanie czy wypadek, które mają tendencję do zdarzania się także w domowym otoczeniu, np. upadek, skaleczenie narzędziem kuchennym lub owadzie ukąszenie.

Niespodziewane schorzenia, jak wysoka gorączka czy biegunka, mogą wystąpić o każdej porze, a apteka nie zawsze jest w zasięgu ręki. Dzieci także mogą potrzebować szybkiej pomocy. Dlatego posiadanie apteczki może pomóc z łatwością radzić sobie z nagłymi dolegliwościami, zanim będzie można skonsultować się z lekarzem.

Dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, ważne jest także utrzymanie stałego zapasu swoich leków. Apteczkę najlepiej umieścić w dostępnym dla dorosłych, ale niedostępnym dla dzieci miejscu, takim jak wisząca szafka w łazience lub kuchni. Niektóre artykuły, jak plastry, można trzymać w miejscu dostępnym dla dzieci, aby mogły je użyć w razie potrzeby, ale leki należy przechowywać osobno, najlepiej zabezpieczone na klucz, by zapewnić bezpieczeństwo.

Co powinno się znaleźć w domowej apteczce?

Skład apteczki domowej różni się od zawartości apteczek zakładowych i samochodowych, ponieważ nie jest on tworzony wyłącznie z myślą o udzielaniu pomocy w przypadku nagłego wypadku. Podstawowy skład obejmuje środki do opatrywania ran, takie jak plastry, o których więcej można przeczytać tutaj: https://drmaxdrogeria.pl/zdrowie/pierwsza-pomoc/plastry, opatrunki przeciwpaleniskowe, kompresy oraz opaski uciskowe. Warto mieć tam również bandaże o różnej szerokości, spirytus salicylowy oraz produkty stosowane miejscowo w przypadku urazów, takie jak żele łagodzące stłuczenia czy obrzęki.

Do płukania ran można użyć wody utlenionej, choć warto wiedzieć, że jej skuteczność zmniejsza się z czasem, dlatego lepiej stosować specjalne spreje. W przypadku konieczności płukania oczu roztwór soli fizjologicznej sprawdzi się idealnie. Przydatne, zwłaszcza latem, mogą być również środki przeciwbólowe na ukąszenia owadów, takie jak kremy z hydrokortyzonem czy żele.

Powinien się tam również znaleźć termometr, a także dostępne bez recepty leki na przeziębienie, takie jak rozpuszczalne saszetki lub tabletki zawierające paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub pseudoefedrynę, tabletki do ssania na ból gardła, leki przeciwbólowe oraz zestawy witamin, takie jak witamina C i witamina D.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Close