Written by 23:31 Choroby

Grzybica skóry lub paznokcia – diagnostyka, objawy i leczenie

Grzybica może spotkać każdego z nas. Nawet jeśli wystarczająco dbamy o higienę. Możemy się zarazić nią np. na basenie, w hotelu lub podczas wizyty w domu osoby, która obecnie zmaga się z problemem grzybicy stóp. Początkowo nie daje ona żadnych objawów, dlatego, jeśli zauważymy pierwsze symptomy, należy zgłosić się do specjalisty – dermatologa lub podologa.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista, który zajmuje się nieprawidłowościami powstałymi na skórze stóp oraz paznokciach. Posiada wykształcenie, które umożliwia mu dokładną diagnostykę problemu, a także dostosowanie odpowiedniego leczenia. Choroby stóp, a co za tym idzie, zmiany w wyglądzie nie tylko skóry, ale też paznokci, powstają z różnych przyczyn. W razie potrzeby podolog zleci konsultacje u lekarza innej specjalizacji. Najczęściej będzie to chirurg lub diabetolog. Jeśli szukasz np. specjalisty w Zielonej Górze lub okolicach, warto odwiedzić stronę internetową dermasana.pl (https://www.dermasana.pl/) i umówić się na wizytę.

Jakimi zaburzeniami zajmuje się podolog?

Wszelkie zmiany występujące w obrębie stóp, takie jak brodawki, modzele, popękane pięty czy wyżej wspomniana grzybica, zespół to zadanie dla podologa. Jeśli zauważysz wrastający paznokieć czy występujące na nim przebarwienia i odkształcenia, umów się na wizytę do podologa, a on na pewno zdiagnozuje problem i zaproponuje leczenie. Początkowo przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad medyczny i obejrzy zmianę, w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej zleci badanie mykologiczne.

Jakie mogą być przyczyny powstawania grzybicy?

Grzybica stóp lub paznokci może spotkać każdego z nas. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

  • Nadmierne przegrzewanie i zawilgocenie stóp spowodowane np. noszeniem skarpetek ze sztucznych materiałów
  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia przez długi czas
  • Nieodpowiednia higiena i niewycieranie stóp po kąpieli
  • Predyspozycje dziedziczne
  • Niektóre leki

Należy zauważyć, że wszelkie mikrourazy, powstałe np. podczas wykonywania pedicure, umożliwiają grzybom przeniknięcie do głębszych warstw naskórka. Dlatego bardzo ważne jest rozważne korzystanie z pilników, cążków itp.

Leczenie grzybicy – jak wygląda i ile trwa?

W początkowej fazie infekcji grzybica może nie dawać żadnych objawów. Jeśli zauważymy np. żółte zabarwienie paznokcia, mniejszy wzrost lub jego całkowity brak, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Zwlekanie z wizytą może wydłużyć leczenie i doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, łącznie z utratą paznokcia. Nigdy nie podejmuj leczenia domowymi sposobami. Moczenie stóp w różnego rodzaju naparach itp. może jeszcze bardziej nasilić problem. Tylko postawienie prawidłowej diagnozy i specjalistyczne leczenie sprawi, że pozbędziemy się problemu. Specjalista może zlecić nie tylko środki do stosowania miejscowego na skórę lub paznokieć, ale także środki doustne. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania grzybicy. Niestety, jeśli zmiany są zaawansowane, np. paznokieć jest żółty i się rozwarstwia, to nawet leczenie pod okiem specjalisty, może potrwać wiele tygodni.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close