Written by 23:05 Specjaliści

Choroby układu oddechowych, czyli czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonologia to specyficzna gałąź medycyny, która zajmuje się chorobami układu oddechowego. Katar czy ból gardła to objawy, z którymi w pewnych sytuacjach powinniśmy udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Co warto wiedzieć o wizycie u pulmonologa?

Kim jest pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego. W zakres przedmiotu jego obserwacji wchodzą płuca, oskrzela czy nawet tchawica. Co ważne zajmuje się on również dolegliwościami powstającymi w obrębie jamy ustnej gardła oraz krtani. Zazwyczaj z takimi objawami jak katar czy kaszel udajemy się do lekarza rodzinnego i nie ma w tym żadnego błędu, jednak jeżeli nie opuszczają nas one pomimo stosowanych leków, warto udać się do specjalisty. Pulmonolog Gdańsk pomoże również z nawracającymi symptomami danych chorób przewlekłych. W wielu przypadkach to właśnie lekarz pierwszego kontaktu decyduje o skierowaniu nas do eksperta.

Jakimi chorobami zajmuje się pulmonolog?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pulmonolog pomoże nam zdiagnozować choroby w zakresie układu oddechowego. Zajmuje się on również leczeniem danych schorzeń oraz przekazaniem wiedzy profilaktycznej ważnej w regeneracji po zakończonej kuracji, ale również w trakcie jej trwania. Spectrum kompetencji jest w tym przypadku szczególnie szerokie, jednak możemy wskazać kilka chorób takich jak:

  • gruźlica;
  • astma oskrzelowa;
  • zapalenie płuc lub oskrzeli;
  • obturacyjny bezdech senny;
  • choroby alergiczne układu oddechowego.

Jeżeli podejrzewamy u siebie problemu z oddychaniem, warto zgłosić się do pulmonologa, aby pomógł nam określić przyczynę danego objawu. Dzięki temu szybciej uświadomimy sobie problem i wdrożymy odpowiednie działania.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Jak na wizytach u większości specjalistów, należy spodziewać się pogłębionego wywiadu medycznego. Obejmuje on historię leczenia, zażywane dotychczas leki oraz doskwierające nam objawy. Niezwykle ważne ze strony lekarza będą również informacje dotyczące środowiska, w jakim na co dzień przebywamy, nawyki czy wszelkie inne dane, które mogą mieć wpływ na nasz układ oddechowy. W niektórych przepadkach istotnie ważna okaże się nawet dyspozycja na długotrwały stres. Oprócz tego należy spodziewać się badania pojemności płuc, które polega na dmuchaniu w specjalny ustnik. Jest ono szybkie i bezbolesne. Na podstawie wstępnych analiz, pulmonolog zazwyczaj kieruje nas na dalsze badania.

Kiedy udać się do pulmonologa?

Do pulmonologa należy udać się w sytuacji, gdy męczą nas problemy z oddychaniem czy odczuwamy ucisk w klatce piersiowej. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę może być długotrwały kaszel oraz duża ilość wykrztuszanej wydzieliny, niezależnie od jej konsystencji, zapachu czy barwy. Z usług pulmonologa warto skorzystać w prywatnej placówce medycznej. Dzięki temu uzyskamy pomoc w krótkim czasie, a przychodząc do lekarza, nie będziemy dodatkowo czekać w długich kilkugodzinnych kolejkach.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close