Alkoholizm to choroba, która wiąże się z poważnymi skutkami psychicznymi i zdrowotnymi. Negatywnie wpływa na życie nie tylko chorej osoby, ale także całego jej otoczenia. Uzależnienie od alkoholu sprawia, że samodzielne pokonanie nałogu i rozpoczęcie życia w trzeźwości jest bardzo trudne.
Alkoholizm i jego objawy
Alkoholizm to określenie, którego używa się w odniesieniu do uzależnienia od alkoholu etylowego, posiadającego odurzający wpływ na człowieka. Używanie go bez kontroli i w nadmiarze prowadzi stopniowo do pogorszenia się stanu zdrowia, w efekcie – nawet do śmierci. Alkoholizm, wbrew powszechnemu przekonaniu, to choroba, która może dotknąć każdą osobę, a zwłaszcza ludzi, którzy posiadają problemy w życiu osobistym bądź też skłonności do uzależnień. Pierwsze objawy alkoholu wyjątkowo ciężko jest zauważyć. Wszystko dlatego, że choroba najczęściej rozpoczyna się od picia okazjonalnego. W sytuacji, kiedy pojawia się głód alkoholowy, który zmusza alkoholika do sięgnięcia po kolejną porcję, a on sam traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc.
Leczenie alkoholizmu – cele
Ośrodek leczenia uzależnień Warszawa to miejsce, w którym alkoholik może uświadomić sobie, że może żyć bez substancji odurzającej. Dzięki pomocy profesjonalistów zyskuje narzędzia i umiejętności, które są niezbędne do utrzymania abstynencji, także po opuszczeniu ośrodka. Podczas terapii psychologicznej przepracuje z terapeutą kwestie, które wywołują u niego potrzebę napicia się alkoholu. Jeśli chodzi o cele leczenia alkoholizmu, to obejmują one także zminimalizowanie szkód społecznych wywołanych przez picie oraz zatrzymanie negatywnych konsekwencji zdrowotnych wywołanych przez uzależnienie.
Kto może zgłosić się na leczenie?
Trzeba uświadomić sobie, że alkoholizm jest chorobą, która dotyka nie tylko pojedynczego człowieka, ale także wszystkie osoby z jego otoczenia. Relacje w rodzinie ulegają degradacji i zaburzeniu, tak samo, jak życie zawodowe osoby chorej.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielna walka z nałogiem często kończy się porażką. Wszystko dlatego, że już sam detoks, czyli proces odtruwania organizmu, jest dla chorego wyjątkowo trudny. Wiąże cię z bardzo uciążliwymi dolegliwościami, które uzależniony próbuje zagłuszyć, sięgając po kolejną dawkę alkoholu, co tylko pogłębia jego problem. Na terapię w ośrodku leczenia alkoholizmu może zdecydować się każda osoba, która nie widzi sposobu na samodzielne pokonanie nałogu.
Zachowania charakterystyczne dla choroby alkoholowej
Jeśli chodzi o główne objawy choroby alkoholowej, zaliczyć do nich można:
- zwiększenie tolerancji na alkohol,
- występujący głód alkoholowy,
- utratę kontroli nad piciem,
- picie pomimo pogarszającego się stanu zdrowia,
- picie, które staje się celem życiowym,
- zespół abstynencyjny w przypadku choćby chwilowego odstawienia alkoholu.
Każda osoba, która zauważyła u siebie któreś z powyższych objawów, powinna potraktować to jako poważny sygnał alarmowy.